Máte chalupu alebo chatu, kde trávite voľné a pokojné víkendy? V tom prípade určite viete, že spolu s vybavením vo forme nábytku je kľúčové myslieť aj na iné detaily, medzi ktoré sa radí typ vykurovania. Ten by mal byť ako efektívny, tak aj jednoduchý na obsluhu, aby vám váš pobyt zbytočne nekomplikoval. Jednou z možností je tepelné čerpadlo, ktoré okrem spomenutých výhod poteší aj mnohými ďalšími. Ktoré to sú a ako si vybrať ten najlepší model?

Inštalácia tepelného čerpadla na chalupu

Prečo zvoliť tepelné čerpadlo na chalupu?

Tepelné čerpadlo je výborným zdrojom tepla, ktorý oceníte v rodinnom dome aj na chalupe. Po tom, ako vám ho odborník nainštaluje, sa nemusíte o nič starať. Stačí si len vybrať teplotu, na ktorú chcete interiér vyhriať, a máte hotovo.

Mnohí majitelia chalúp môžu oponovať, že vyhrievanie prostredníctvom tepelného čerpadla neprinesie romantickú a intímnu atmosféru ako oheň v krbe či peci. A síce sú tancujúce plamienky skutočne čarovné, problém je v tom, že takéto kúrenie je zložité, namáhavé a pracné. Nehovoriac o tom, že akonáhle z chalupy odídete, oheň po krátkom čase vyhasne a vy sa vrátite do studeného priestoru.

Ak sa ohňa nechcete vzdať, nemusíte. Pec či krb môžete používať kým budete na chate, pričom tepelné čerpadlo zapnete počas noci alebo tesne pred odchodom. Takto si zaistíte, že keď sa do objektu po určitom čase vrátite, jeho vykúrenie vám nebude trvať hodiny.

Počas dní, kedy na chate alebo chalupe nebudete, nemusíte kúriť na maximum. V objekte stačí udržiavať minimálnu teplotu v hodnote okolo 10 °C. Tá zabráni zvýšeniu vlhkosti a tvorbe plesní.

 

Aké tepelné čerpadlo vybrať na chalupu?

Výber tepelného čerpadla na chatu nie je náročný. Od výberu do rodinného domu sa však v niektorých oblastiach líši. Na tie si musíte dávať pozor, aby ste zbytočne nekúpili zariadenie, ktoré nakoniec ani spolovice nevyužijete.

Pri kúpe čerpadla na chatu sledujte hlavne tieto parametre:

Typ čerpadla

V súčasnosti existuje viacero typov čerpadiel, pričom k tým najrozšírenejším patria:

  • Tepelné čerpadlo vzduch/voda – charakteristické je tým, že teplo získava z okolitého vzduchu. Proces jeho inštalácie je jednoduchý a rýchly. Plus, cena a prevádzkové náklady sú nízke. Práve preto je ideálnym riešením pre mnohé domácnosti. Nevýhodou čerpadla typu vzduch/voda je len to, že vo veľmi chladných mesiacoch jeho výkon klesá. Ak teda máte chatu v oblastiach, kde sú teploty pravidelne pod -15 °C, budete ho musieť doplniť záložným zdrojom tepla.
  • Tepelné čerpadlo zem/voda – teplo získava z pôdy. Robí tak prostredníctvom plošných zemných kolektorov a hlbinných zemných vrtov. K jeho najväčším výhodám sa radí vysoká účinnosť aj v prípade veľmi nízkych teplôt, minimálne prevádzkové náklady a teplotná stabilita. Naopak, mínusom je náročnejšia inštalácia.
  • Tepelné čerpadlo voda/voda – ako už z názvu vyplýva, teplo získava z vody. Jeho účinnosť je vysoká. V porovnaní s inými typmi čerpadiel sa podobá tej, ktorú má typ zem/voda. Samozrejmosťou je aj lacná prevádzka. Mínusom čerpadla voda/voda sú vyššie náklady spojené so servisom a údržbou.

Výkon čerpadla

Výkon čerpadla sa odvíja hlavne od:

  • veľkosti chalupy alebo chaty,
  • množstva vody, ktoré potrebujete ohriať (ak bude čerpadlo slúžiť aj na ohrev vody),
  • bežná vonkajšia teplota počas vykurovacej sezóny.

Výkon je sám o sebe komplikovaným parametrom, s ktorým by vám mal pomôcť odborník. Ten pri jeho výpočte zoberie do úvahy všetky dôležité detaily a pomôže vám zvoliť si zariadenie, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť počas celej zimy.

 

Funkcie čerpadla

Okrem vykurovania môžu mať tepelné čerpadlá mnohé ďalšie funkcie. K nim sa radí napríklad ohrev vody. To určite oceníte nielen pri varení, ale aj pri sprchovaní a kúpaní sa. Následne poteší aj funkcia chladenia objektu, vďaka ktorej prežijete leto v pohodlí a pohode. A to bez toho, aby ste spolu s čerpadlom inštalovali aj samostatnú klimatizáciu.