Rovnako ako mnohé iné zariadenia, aj tepelné čerpadlá si v zime vyžadujú kvalitnú a dôkladnú údržbu. Len v takom prípade budú pracovať správne a plynulo. Nehovoriac o tom, že sa kvôli rôznym problémom nebude zbytočne zvyšovať ich výkon a tým aj spotreba. Na čo všetko myslieť v rámci zimnej údržby tepelného čerpadla?

Kvalitné čerpadlo je základom

Moderné tepelné čerpadlá sú skonštruované tak, aby dokázali odolávať rôznym externým faktorom vrátane dažďa, UV žiarenia či vysokých a nízkych teplôt. V zime preto od vás nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Dôležité je len vykonať dôkladnú kontrolu a nezabudnúť na profesionálny servis.

Treba si však dávať pozor. Toto tvrdenie neplatí v prípade, že vlastníte nekvalitné alebo nesprávne namontované čerpadlo, ktoré v zime môže namŕzať a robiť viaceré ďalšie problémy. Ak sa im chcete vyhnúť, pred nákupom si spravte prieskum trhu. Zistite, ktorá spoločnosť vám vie poskytnúť to najlepšie zariadenie a s ním aj montáž tepelných čerpadiel v Bratislave či v iných mestách.

Profesionálny servis tepelných čerpadiel naplánujte na leto

To, ako často budete robiť údržbu čerpadla, sa odvíja čisto od vás a vášho zariadenia. S touto oblasťou sa totižto nespájajú žiadne zákonné požiadavky, ktorých by ste sa museli držať.

Na druhej strane, sú dve výnimky, o ktorých je potrebné vedieť:

  • Prvou sú čerpadlá obsahujúce viac ako 3 kg chladiva. U tých musí byť kontrola vykonaná minimálne raz do roka. Takéto čerpadlá sa však v domácnostiach nevyskytujú, preto si s pravidlami a zákonmi nemusíte lámať hlavu.
  • Druhou výnimkou je požiadavka kontroly od samotného výrobcu ako podmienka záruky. Keď ju odignorujete, stratíte nárok na možnosť reklamácie.

Nehľadiac na to, či vám výrobca kontrolu nariadil alebo nie, profesionálny servis čerpadla netreba brať na ľahkú váhu. Kontrola od odborníka dokáže odhaliť poruchy a problémy, ktoré by sa mohli z dôvodu mrazu a zimy zhoršiť.

My v TeploZima odporúčame vykonávať odborný servis čerpadla aspoň raz ročne. Ideálne počas leta. Ak sa objavia nejaké komplikácie, budete mať dostatok času na ich vyriešenie. V zime tak nezostanete bez hlavného vykurovacieho zdroja.

Tepelné čerpadlo skontrolujte pred zimou aj vy sami

Tesne pred príchodom zimy skontrolujte čerpadlo aj vy. Sledujte, či nie je poškodené. Ak si všimnete nejaké nedokonalosti, zbytočne nečakajte a začnite ich riešiť čo najskôr.

Čerpadlo a jeho okolie taktiež zbavte rôznych nečistôt ako lístie, kamene alebo prach. Tie môžu zakrývať ďalšie chyby a problémy, ktoré by ste mohli pri prvotnej kontrole prehliadnuť.

Okrem toho si všímajte aj ďalšie detaily, ktoré vedia naznačiť, že s čerpadlom nie je niečo v poriadku. K nim sa radí napríklad pokles výkonu, výkyvy teploty alebo neobvyklé zvuky.

Je potrebné čerpadlo kontrolovať aj počas zimy?

Tepelné čerpadlo môžete kontrolovať nielen pred zimnou sezónou, ale aj počas nej. Uistíte sa, že je všetko v poriadku a zariadenie pracuje skutočne tak, ako má. To, v akých intervaloch ho budete kontrolovať, je čisto na vás. V prípade príliš nízkych teplôt alebo iných extrémnych podmienok tak môžete robiť aj raz za mesiac.

Čerpadlu pomôžete praktickou strieškou

Kvalitné tepelné čerpadlo si poradí s rôznymi nepriaznivými podmienkami. V boji proti nim mu však môžete pomôcť tak, že ho zakryjete menšou strieškou. Tá ho bude kryť pred dažďom, snehom aj UV lúčmi, čím efektívne predĺži jeho životnosť.