Leto patrí medzi veľmi populárne ročné obdobia. To však platí až do okamihu, kedy sa teploty vyšplhajú do závratných výšin a horúčava nezačne negatívne vplývať na náš každodenný život. V dnešnej dobe našťastie existuje množstvo rôznych technických vychytávok, vďaka ktorým udržíte teplotu vašej domácnosti na vami požadovanej hodnote. Najväčšej obľube sa teší prenosná klimatizácia. Pri nich si môžete zvoliť medzi klimatizáciou bez hadice alebo s ňou. Najčastejšie sa využívajú v panelákových bytoch, kde je veľmi zložité inštalovať stacionárne jednotky. Svoje uplatnenie nájdu aj v historických zástavbách, kde je to úplne vylúčené.

V prípade bezhadicovej mobilnej varianty sa bavíme o ochladzovači vzduchu. Ten na rozdiel od klimatizácie neodvádza aktívne teplo z priestoru, ale vďaka zvlhčovaču vzduchu a ventilátora poskytne kvalitnejšie tepelné podmienky v samotnej miestnosti. Samotné chladenie je vyprodukované tak, že sa vzduch preháňa cez vodný filter so štruktúrou včelieho plastu. Chladenie vodou je maximálne ekologické a úsporné a dokáže vzduch prečistiť od prachových častíc a takisto aj zvlhčiť.

Ďalšou možnosťou je zadováženie si jednohadicovej alebo dvojhadicovej jednotky. Práve tá je teraz najvýhodnejšia a svojím unikátnym fungovaním dokáže byť účinnejšia až o 25 percent. Oproti minulosti je cena všetkých typov prístrojov oveľa nižšia. Namiesto tisícov eur miniete pri tých najjednoduchších dokonca už len približne 300 až 400 eur.

Mobilná klimatizácia do bytu, bez hadice. Prenosná klimatizácia do bytu bez vývodu. Ako funguje mobilná klimatizacia

Odvod teplého vzduchu

Ako sme už spomenuli, klimatizácia bez hadice ochladzuje vzduch pomocou vodného filtra, čiže v tomto prípade nie je prítomný žiaden odvod teplého vzduchu. Ide o maximálne ekologické a úsporné riešenie, ktoré si nájde fanúšikov najmä medzi ľuďmi dbajúcimi na životné prostredie. Pri hadicovej verzii sa vzduch v miestnosti preháňa cez chladiaci okruh a vyfukuje sa naspäť do priestoru. Určitá časť z nasatého vzduchu sa využije pre odvod tepla hadicou, ktorá sa umiestni von z okna. Pozor si dávajte na podtlak, ktorý tu môže vznikať. Ten zaručí, že bude z vedľajších miestností prúdiť cez škáry vo dverách a oknách nový vzduch. To zvyšuje teplotu v izbe a zníži tak efekt prístroja.

Pri dvojhadicových mobilných klimatizáciách slúži jedna na vývod teplého vzduchu mimo miestnosti do exteriéru. Dôležitejšia je tá druhá, ktorá dokáže importovať nový vzduch z vonkajšieho prostredia. To dopomôže zregenerovať chladivo a tým pádom nepotrebujete vzduch zo samotnej miestnosti. Jej zmyslom je zachovať výhody jej podobnej delenej (splitovej) klimatizácie, no obe jednotky sú zabudované v jednom prístroji. Dôležité je, aby ste dostatočne utesnili napríklad polystyrénom alebo inými vhodnými materiálmi. Takto zamedzíte prívodu teplého vzduchu z vonku.

Ako funguje mobilná klimatizácia. Prenosná mobilná klimatizácia s hadicou alebo bez hadice. Prenosná klíma výhody a nevýhody

Výhody a nevýhody mobilnej klimatizácie

Prenosné klimatizácie majú niekoľko skvelých výhod. Ako už naznačuje ich názov, jednou z najväčších výhod je ich mobilita. Hlavne pri klimatizáciách bez hadice je možnosť ich využitia vo viacerých budovách, keďže pri nich nie je nutná žiadna trvalá inštalácia. Vo všeobecnosti sa tieto prístroje znižujúce teplotu miestnosti využívajú najmä pri panelákových bytoch, prenájmoch alebo v historických budovách, kde nie je možná inštalácia stacionárnych jednotiek. V tomto prípade sa nevyžaduje ani žiadna odborná montáž, čiže ich spojazdnenie zvládne úplne každý. Táto voľba vyhráva aj vďaka nízkej cene, čo ju robí dostupnou aj pre súkromných užívateľov.

Problémy môžu nastať pri tvorbe podtlaku, ktorý vzniká pri nesprávnom utesnení dverí, okien či hadice, ktorá má odvádzať teplý vzduch z miestnosti.

Pozor si dávajte na zvýšenú hlučnosť prístrojov. Pri lacnejších verziách môže byť toto najväčšou nepríjemnosťou. Musíte počítať s tým, že kompresor umiestnený v jednom tele a situovaný v miestnosti je citeľne hlučnejší ako iné spotrebiče v domácnosti.

Aby mobilná klimatizácia zbytočne neplytvala energiou, zvoľte vhodné okenné izolácie a vyhnite sa tak zbytočnému prívodu vzduchu z vonkajšieho prostredia. Ak dbáte na životné prostredie a ekológiu, odporúčame klimatizáciu bez hadice, ktorá funguje len na princípe ochladenia vzduchu pomocou vodného filtra.

Každopádne mobilná jednotka je vhodná do priestorov kde nieje iná možnosť umiestniť a nainštalovať štandardnú klimatizačnú jednotku ktorá je násobne účinnejšia a neporovnateľne tichšia.