Energetická účinnosť je jedným z najdôležitejších parametrov, na ktoré by ste mali pri nákupe tepelného čerpadla pozerať. Podľa nej zistíte, koľko energie zariadenie približne spotrebuje, aké efektívne bude v rámci vykurovania a či vám nespraví zbytočne veľkú dieru do rozpočtu. Ktoré čerpadlá sú energeticky najúčinnejšie a do akých tried sa rozdeľujú?

Tepelné čerpadlá a rodina pred domom

Čo je energetická trieda?

Energetická trieda informuje zákazníka o tom, aký úsporný je produkt, ktorý si plánuje kúpiť. Nachádza sa na energetickom štítku, kde sú okrem triedy uvedené aj ďalšie dôležité informácie. K nim sa radí napríklad označenie výrobcu alebo dodávateľa, názov výrobku či hladina akustického výkonu. 

Dodatočné údaje sa odlišujú v závislosti od typu výrobku. Iné informácie sa nachádzajú na štítkoch od čerpadiel a iné zas na štítkoch od chladničiek alebo teplovzdušných ohrievačov.

Energetické triedy sa zapisujú do stupnice od A+++ po G. Do triedy A+++ patria najúspornejšie spotrebiče a naopak. Do triedy G sa radia najmenej úsporné zariadenia. V súčasnosti sa však na trhu s veľkou pravdepodobnosťou nestretnete so spotrebičom označeným triedou G. Väčšina výrobkov končí maximálne pri triede D.

Energetické štítky sú povinnou výbavou každého spotrebiča. Platí to aj pre tepelné čerpadlá, ktoré nimi musia disponovať od septembra 2015. Hlavnou úlohou štítkov je uľahčiť spotrebiteľom porovnanie jednotlivých výrobkov a motivovať výrobcov k vývoju stále dokonalejších systémov.

Energetická trieda domov s tepelným čerpadlom

Stanovenie energetickej účinnosti čerpadiel

Energetická účinnosť sa tepelným čerpadlám stanovuje na základe sezónneho priemerného vykurovacieho faktora známeho aj pod skratkou SCOP. Ten v praxi predstavuje podiel celkového množstva vyrobeného tepla a elektrickej energie, ktorú čerpadlo spotrebovalo.

Výrobcovia stanovujú SCOP na celú vykurovaciu sezónu, nie na určité teplotné podmienky. Takýmto spôsobom sa dá jednoducho a pomerne presne určiť, aká bude účinnosť zariadenia v bežnej prevádzke.

Porovnanie energetických tried čerpadiel

Tepelné čerpadlá majú energetické triedy od A+++ až po D. Platí, že tou najúspornejšou triedou je A+++, ktorou sa dnes pýšia mnohé zariadenia. Tie sú charakteristické hlavne tým, že veľkú časť energie využívajú z obnoviteľných zdrojov. Vďaka tomu si môžu udržať veľmi nízku spotrebu.

Okrem výrobkov z triedy A+++ sú dobrou voľbou aj tie, ktoré majú označenie A++, A+ či dokonca A. Ani ich používanie by nemalo radikálne zvýšiť vaše účty za elektrinu.

Na druhej strane, kúpu tepelných čerpadiel spadajúcich do tried B, C či D by ste mali poriadne zvážiť. Výrobok môže byť o niečo lacnejší, no jeho prevádzka vás bude stáť niekoľkonásobne viac. Vo výsledku tak neušetríte vôbec nič.

Čo ďalšie sledovať pri výbere?

Energetická trieda je síce dôležitá, no pri výbere čerpadla by ste mali sledovať aj ďalšie parametre a detaily. K nim sa radí napríklad veľkosť domácnosti. Od tej sa odvíja, aký výkonný musí spotrebič byť. Príliš slabý model by dom alebo byt nevykúril, pričom veľmi silný výrobok by bol úplne zbytočný.

Následne netreba zabúdať ani na typ čerpadla. Niektoré fungujú na báze “vzduch – voda”, iné zas na báze “vzduch – vzduch”. 

A v neposlednom rade dbajte na značku a dodávateľa. Kvalitný a overený dodávateľ vám okrem spoľahlivých výrobkov zaručí aj odborný servis.

Rozhodli ste sa, že vyskúšate nový typ vykurovania a hľadáte niekoho na montáž tepelných čerpadiel v Bratislave a okolí? Obráťte sa na nás. Spolu s profesionálnou inštaláciou vám radi pomôžeme aj s výberom.