Nie každý znáša vysoké letné teploty bez problémov. Horúčavy negatívne ovplyvňujú náš pracovný výkon, náladu a oberajú nás o energiu. Aby sme mohli prežiť leto príjemnejšie aj v uzavretých priestoroch, k tomu nám dopomôže klimatizácia. Treba si však uvedomiť, že ich správne používanie je nevyhnutné, aby sa nepodielali na zhoršenom zdravotnom stave. Najčastejšou patáliou býva prechladnutie z klimatizácie. To však nie je všetko. Objaviť sa môžu aj iné problémy ako prechladnutý sval na krkubolesť hlavy, alergické reakcie, zápaly hrdla a iné.

Ako správne používať klimatizáciu by tak mal vedieť každý jeden z nás. Je dôležité, aby sme boli tolerantní aj k iným osobám, ktoré sa nachádzajú s nami v miestnosti. Nie každý rovnako znáša teplotné rozdiely medzi vonkajším a vnútorným priestorom spôsobené „klímou“.

Choroby z klimatizacie – prechladnutie, alergie, bolesť hlavy, prechladnutý sval na krku

Pri používaní klimatizácie je potrebné myslieť na to, aby rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nebol viac ako 5 – 6 stupňov Celzia. Príliš veľký teplotný rozdiel môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, ktoré môžu mať prechodný ale aj trvalý charakter. Práve toto je jeden z dôvodov, prečo sa u ľudí objavujú choroby z klimatizácie. Medzi najčastejšie patria strata hlasu, astmatické príznaky, bolesť hlavy, opuchy slizníc nosa, prínosných dutín, ochorenia dýchacích ciest či prechladnutie z klimatizácie. Problémy môžu nastať aj pri prúdení chladného vzduchu priamo na telo. Vtedy sa môžu objaviť problémy ako prechladnutý sval na krku, bolesti kĺbov či seknutá chrbtica. Preto by prúd vzduchu z klimatizácie nemal priamo smerovať na ľudí vyskytujúcich sa v miestnosti.

Medzi najčastejšie problémy spôsobené klimatizáciou je prechladnutie. Zvýšenými teplotami a nádchou sa riziká nekončia.  Problémy môžu nastať najmä vtedy ak v miestnosti udržiavate konštantnú teplotu bez ohľadu na to aká je vonkajšia teplota. V tomto prípade vznikajú veľké rozdiely teploty medzi vnútorným a vonkajším prostredím, ktoré mnohý ľudia nemusia dobre znášať.

Ďalším problémom je prievan. Tento problém sa vzťahuje na akýkoľvek prúd vzduchu, teda aj na ventilátor. Každý chlad aj slabá cirkulácia vzduchu, ktorá je usmernená môže spôsobiť zdravotné problémy. Preto je pri projektovaní klimatizácie umiestniť klimatizačné jednotky tak aby chladný vzduch neprúdil priamo na ľudí. Prievan sa dá používať aj rozumne a zdravo. Hlavne v prípade, ak potrebujete v miestnosti vymeniť vzduch je dobré na pár minút urobiť prievan aby sa vzduch rýchlo vymenil za čerstvý.

Toto platí hlavne pre klimatizované priestory, vzduch je v miestnosti síce chladný ale v skutočnosti dookola dýchame ten istý vzduch. Preto je dôležité, aspoň dva krát do dňa vetrať. Odporúča sa vyvetrať v ranných a večerných hodinách kedy nie sú vonkajšie teploty tak vysoké. Druhým problémom spojených s používaním klimatizácií je spojený s ich spôsobom používania. Pri nesprávnom používaní sa klimatizačná jednotka stáva zásobárňou rôznych plesní, mikroorganizmov a prachu. Toto je hlavne nebezpečné pre citlivých jedincov, hlavne alergikov a atopykov.

Choroby, zdravotné problémy z klimatizácie

Ako predchádzať týmto problémom

Ako sme už spomenuli, najlepšou prevenciou pred výskytom zdravotných problémov z klimatizácie je správne nastavenie teploty. Tá by nemala byť v miestnosti nižšia ako šesť stupňov oproti tej vonkajšej. Aj keď vám môže vyhovovať aj o čosi nižšia teplota, nie každý znáša takéto rozdiely rovnako dobre. Pri rapídnej zmene teploty naše telo zažíť doslova šok. Prvým príznakom, že sa bráni, je pocit zimy. Výkon klimatizácie zmeňte aj pri opustení miestnosti. Vtedy ju prispôsobte v najvyššej možnej miere počasiu, v ktorom budete tráviť nasledujúce chvíle.

Veľmi dôležitým úkonom pre boj proti chorobám z klimatizácie je aj jej pravidelný servis. Ten by sa mal konať minimálne dva krát do roka. Ak sa vám zdá, že vo vašej práci trpíte práve na jej zlý stav, môžete podať podnet na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý prešetruje sťažnosti zamestnancov meraním faktorov tepelno – vlhkostnej mikroklímy. Za zdravotnú nezávadnosť klimatizácie zodpovedá správca budovy alebo prevádzkovateľ zariadenia. Vhodné je si vybrať takú jednotku, ktorá má zabudované rôzne filtre na čistenie vzduchu.

Servis klimatizácie v byte, čistenie vzduchu