K tepelným čerpadlám si v dnešnej dobe hľadá cestu čoraz viac domácností. Hlavným dôvodom je zníženie nákladov na vykurovanie, ktoré môže v niektorých prípadoch dosahovať až 70 %. Ako dokáže toto zariadenie ušetriť financie a aké ďalšie výhody vám prinesie?

Tepelné čerpadlo Inventor Matrix Monoblok

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo nie je ničím novým. Prvé, ktoré sa dodnes používa v radnici v Ženeve, skonštruoval Slovák Aurel Stodola ešte v roku 1928. A síce išlo o jednoduchšie zariadenie bez rôznych špeciálnych funkcií, položilo základy pre dnešné moderné a vysoko efektívne čerpadlá.

Ponuka tepelných čerpadiel je v súčasnosti široká. Jednotlivé výrobky sa delia do troch základných skupín, ktorými sú:

  • čerpadlo vzduch/voda,
  • čerpadlo voda/voda,
  • čerpadlo zem/voda.

Spôsob fungovania čerpadiel sa môže mierne odlišovať, no spravidla platí, že zariadenia na vykurovanie využívajú netradičné zdroje energie. To znamená nízkopotenciálové teplo z okolia, ako napríklad z vody, vzduchu alebo odpadového tepla. Toto teplo sa následne prečerpáva, čím dochádza k zmene teploty na úroveň využiteľnú vo vykurovacom systéme.

Čerpadlá dokážu ušetriť až 70 % nákladov za energie

K najobľúbenejším čerpadlám, ktoré nájdete v širokom zastúpení aj v ponuke TeploZima, patria modely pracujúce na báze vzduch/voda. Tie potešia vysokým výkonom, jednoduchým používaním a skvelými výsledkami. Keď sa pre ne rozhodnete, môžete vďaka nim ušetriť viac ako 70 % nákladov za energie. Ako je to možné?

Tepelné čerpadlá sú známe tým, že sa riadia zákonmi termodynamiky, ktoré im dovoľujú pracovať aj s vyššou účinnosťou pri zachovaní nízkych nákladov. Popritom ale platí, že so zvyšujúcim sa teplotným rozdielom sa znižuje celková efektivita. To, o koľko percent, sa odvíja od COP (rozmedzie účinnosti). Pri kúpe preto sledujte nielen najvyššie hodnoty COP, ale aj ďalšie údaje, ako napríklad SCOP (priemerné sezónne COP).

Dôležité je však vedieť, že zníženie účinnosti automaticky neznamená, že čerpadlo nie je vôbec účinné. Práve naopak. Bez akýchkoľvek problémov bude pracovať aj za zhoršených podmienok.

Na Slovensku majú čerpadlá vysokú efektivitu

Toho, že tepelné čerpadlá nebudú vo vašej oblasti príliš efektívne, sa nemusíte vôbec obávať. Slovensko totižto leží v miernom pásme, kde má táto forma vykurovania tú najvyššiu účinnosť. Môžete si tak byť istí, že zariadenie vám príbytok bude vykurovať ako počas miernej jesene, tak aj cez tuhú zimu, kedy teploty spadnú pod nulu.

Technológie idú stále dopredu

Schopnosť vykúriť celý príbytok za zlomok sumy, ktorú by ste inak platili za plyn alebo elektrinu, podporujú aj technológie. Vďaka nim sú čerpadlá stále výkonnejšie, úspornejšie a efektívnejšie. Dokonca, sú taktiež oveľa dostupnejšie, pričom výslednú cenu znížia aj štátne dotácie. Investíciu do nich si tak môže dovoliť oveľa viac domácností ako v minulosti.

Tepelné čerpadlá majú okrem toho aj veľa ďalších výhod. K tým hlavným sa radia:

  • zníženie emisií CO2,
  • vysoká bezpečnosť,
  • spoľahlivá prevádzka,
  • efektívne riešenie,
  • jednoduchá inštalácia,
  • ľahké používanie.

 

Ideálne riešenie do každého domu

Čerpadlo je skvelým pomocníkom do každého jedného rodinného domu. Svoju prácu si urobí v novostavbách aj v starších nehnuteľnostiach. Jeho použitie je široké. Jednotlivé miestnosti vie v zime vykúriť a v lete zas ochladiť. Dokonca, mnohé domácnosti ho tiež využijú na ohrev úžitkovej vody.

O montáž sa postarajú odborníci

S montážou tepelných čerpadiel sa nemusíte vôbec trápiť. O všetko sa za vás postarajú odborníci, ktorí presne vedia, čo majú urobiť. Pri kúpe zariadenia sa s nimi stačí len dohodnúť na presnom termíne a následne im sprístupniť vstup na váš pozemok a do domu.

Montáž tepelných čerpadiel v Bratislave a okolí poskytujú aj špecialisti z TeploZima. Tí vám tiež veľmi radi poradia s výberom a zodpovedajú všetky otázky.