4.93/5
340 hodnotení na zariadim.sk logo
0905 200 23624h

Dezinfekcia OZÓNOM

KONTAKTUJTE NÁSDezinfekcia
vzduchu ozónovým generátorom

Čo je Ozón?

Jedná sa o prírodnú látku, ktorá pri čistení a dezinfekcií dokonale nahrádza väčšinu chemických prostriedkov. Vďaka jeho plynnej forme sa jeho molekuly dostanú aj na miesta, kde sa bežné čistiace prostriedky nedostanú. Ozón je trojatómová molekula kyslíka. V takejto molekule je nahromadené väčšie množstvo energie a preto sa Ozón pomerne rýchlo rozpadáva na molekulový kyslík (O2).

 

Ozón má silné oxidačné vlastnosti a počas jeho väčšej koncentrácie prebieha dezinfekcia a deodorizácia ovzdušia. Ozón vďaka svojím vlastnostiam likviduje s 99,9% úspešnosťou:

 • vírusy a baktérie – Baktérie a vírusy sú príčinou mnohých chorôb a infekcií. Baktérie sú príčinou nepríjemných zápachov v priestore. Pri kontakte s ozónom, sú baktérie, vírusy a spóry zničené, bez nebezpečenstva
 • huby a plesne – Huby sú príčinou znečistenia stien a zatuchnutého pachu. Spôsobujú rad chorôb ľudí, zvierat a rastlín. Huba je najčastejšou príčinou nepríjemných pachov v klimatizačných systémov. Ozón ničí nielen plesne, ale aj spóry, plesne a účinne neutralizujú pachy.
 • Peľ kvetov – Peľ môže spôsobiť alergie, podráždenie očí, krku a nosa. Ozón zbaví kvet nežiaducich vlastností.
 • hmyz, roztoče, blchy, vši – Roztoče sú saprofyty, alebo organizmy, ktoré sa živia odumretou kožou organizmov. Môžu spôsobiť astmatické záchvaty alebo alergie. Aj nízka koncentrácia ozónu spôsobí smrť roztočov a zabraňuje ich množeniu. Pravidelné ozónovanie zbaví priestory všetkých typov hmyzu- šváby, pavúky a hlodavce (myši, potkany, a iné)

Odstraňuje rôzne zápachy a obnovuje čerstvý vzduch – Ozonizácia odstraňuje pachy organického a anorganického (vrátane pach cigaretového dymu) prostredia, ničia častice, ktoré nesú pachy. Ozón neskrýva nepríjemné pachy, ale odstráni ich. Cigaretový zápach má niekoľko tisíc chemických zlúčenín – ozón rozbíja tieto zlúčeniny na jednoduchšie, menej škodlivé a odstraňuje ich pach.

 • cigaretový dym
 • pot
 • WC zápach
 • zvierací zápach
 • kuchynský zápach
 • potravinový zápach
 • zatuchnuté priestory


 

Vplyv ozónu na baktérie a vírusy

Baktérie sú mikroskopické, jednobunkové organizmy s primitívnou štruktúrou. Telo baktérie je tvorené relatívne pevnou bunkovou stenou. Ozón interferuje (ovplyvňuje) metabolizmus buniek baktérii a s najväčšou pravdepodobnosťou v dôsledku inhibície(útlmu) blokuje prevádzku enzymatického riadiaceho systému. Ozón narúša bunkovú stenu baktérii a narušuje jej štruktúru, čo má za následok likvidáciu baktérie. K procesu oxidácie dochádza v priebehu 1-10 s a k takmer okamžitému zničeniu.

Vírusy sú malé, nezávislé častice postavené z kryštálov a makromolekúl. Na rozdiel od baktérii sa množia len v hostiteľskej bunke, kde transformujú (pretvárajú) cudzí proteín na vlastný. Ozón ničí vírusy difúziou (prenikaním) cez proteínovú schránku do jadra nukleovej kyseliny, čo vedie k poškodeniu vírusovej RNA. Pri vyšších koncentráciách ozón ničí kapsidy (proteínový obal s uloženou genetickou informáciou), alebo vonkajšiu proteínovú schránku oxidáciou DNA (deoxyribonukleová kyselina) alebo RNA(ribonukleová kyselina) a tým narúša štruktúru mikroorganizmu.

 

Prečo používať ozón?

Na rozdiel od rôznych chemikálií a prístrojov, ako sú napríklad tepovače, ozón nezanecháva žiadne škvrny na kobercoch, koži, semiši a iných tkaninách. Vzduch v miestnostiach, halách, skladoch, bytoch,  alebo kanceláriách zostáva pri správnej aplikácií ozónu bez zápachu a iných nežiadúcich účinkov. Dokonale vás okrem už spomenutých vírusov, plesní a baktérií zbaví aj mikroorganizmov, ktoré sú voči bežne používaným čistiacim prostriedkom imúnne.

 

Sila ozónu

Ozón má silný a rýchly účinok na patogénne baktérie, ako sú Salmonella, E. coli, Clostridium, Cryptosporidium, cysty a mnoho iných mikroorganizmov.

Baktericídna aktivita bola v koncentrácii 13μg/dm 3. Baktericídny účinok ozónu je asi 50 krát účinnejší a 3000 krát rýchlejší ako chlór.

Na rozdiel od iných chemických látok má ozón účinok nielen na živé organizmy, ale tiež na vírusy. Ozón reaguje na mikroskopické organizmy, baktérie, vírusy a plesne, oxidačné bunkové steny mikroorganizmov a spôsobuje ich zničenie. Okrem toho, ozón odstraňuje výpary organických látok, ako sú riedidlá, benzín, farby, atramenty, oleje, prírodné a syntetické, a mnoho ďalších.

Sila ozónu je tak silná že začína ničiť mikroorganizmy už s hodnotou 1 g ozónu na 10 m3 miestnosti (0,1 g / m3). Na rozdiel od zložitých chemikálií sa ozón biologicky rozloží na čistý kyslík, a preto po sebe nezanecháva toxický odpad a nekontaminuje životné prostredie.


 

Výhody ozónu:

 1. Najsilnejšie oxidačné činidlo

Ozón je najsilnejšie oxidačné činidlo (oxidant) až 50x účinnejší ako chlór (Cl) a niekoľko stokrát, ako najčastejšie používané dezinfekčné prostriedky na báze chlóru.

 1. Najúčinnejší dezinfekčný prostriedok

Ozón je v súčasnosti najúčinnejší dezinfekčný prostriedok, zabíja rôzne patogény v priebehu niekoľkých sekúnd (už v nižších koncentráciách) na rozdiel od iných oxidantov. Neexistujú žiadne vírusy, baktérie, plesne a huby, ktoré by odolali ozónu. Na ozón nemôže vzniknúť rezistencia (patogény sa časom nestanú odolné). Ničí tiež všetok hmyz (ako blchy, vši, roztoče, ploštice, komáre, muchy a pod.), ale aj hlodavce.

 1. Najúčinnejší dezodoračný efekt

Ozón má tiež najúčinnejší dezodoračný efekt, rozkladá nežiaduce zápachy v prostredí (cigaretový dym, pachy zvierat, pot, zápachy po varení, zápachy z náterov, lepidiel a pod.), na rozdiel od chemických dezodorantov, ktoré zápachy len prekrývajú.

 1. Je ekologický

Ozón je ekologický a nezanecháva žiadne toxické reziduá, je šetrný k životnému prostrediu a zdraviu ľudí (rýchlo sa rozkladá späť na kyslík) na rozdiel od chemických prípravkov.

 1. Nespôsobuje žiadne alergické či dýchacie problémy

Ozón nespôsobuje žiadne alergické či dýchacie problémy u ľudí, ktoré môžu vytvárať chemické dezinfekčné prostriedky. Je jednoducho súčasťou ovzdušia.

 1. Dostane sa všade

Ozón je plyn, ktorý sa na rozdiel od aerosolov dostane do všetkých pórov stien, čalúnení a pod.

 1. Zlepšuje filtráciu

Ozón zvyšuje flokuláciu (zrážanie, vločkovanie) a koaguláciu (zhlukovanie) organického materiálu, čím zlepšuje filtráciu.

 1. Odpadá nebezpečenstvo skladovania

Ozón je nestály a preto neskladovateľný. Odpadá jeho nebezpečenstvo skladovania.

 1. Nemá vplyv na kyslosť prostredia

Ozón nemá vplyv na pH.

 1. Je prívetivý k alergikom

Ozón je vďaka svojim vlastnostiam prakticky jediným riešením pre alergikov. Jednak v období peľov uskutočňujeme výmenu vzduchu ozónovaním – nie vetraním. Ozón taktiež ničí huby, plesne a roztoče, ktoré sú najčastejšími príčinami alergií.

Príklady patogénov:

BAKTÉRIE

Achromobacter butyri NCI-9404, Aeromonas harveyi NC-2, Aeromonas salmonicida NC-1102, Bacillus anthracis, Bacillus cereus, B. coagulans, Bacillus globigii, Bacillus licheniformis, Bacillus megatherium sp., Bacillus paratyphosus, B. prodigiosus, Bacillus subtilis, B. stearothermophilus, Clostridium botulinum, C. sporogenes, Clostridium tetoni, Cryptosporidium, Coliphage, , Corynebacterium diphthriae, Eberthella typhosa, Endamoeba histolica, Escherichia coli, Flavorbacterium SP A-3, Leptospira canicola, Listeria, Micrococcus candidus, Micrococcus caseolyticus KM-15, Micrococcus spharaeroides, Mycobacterium leprae, Mycobacterium tuberculosis, Neisseria catarrhalis, Phytomonas tumefaciens, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas, fluorscens (bioflims), Pseudomonas putida, Salmonella choleraesuis, Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium, Salmonella typhosa, Salmonella paratyphi, Sarcina lutea, Seratia marcescens, Shigella dysenteriae, Shigella flexnaria, Shigella paradysenteriae, Spirllum rubrum, Staphylococcus albus, Staphylococcus aureus, Streptococcus ‘C’, Streptococcus faecalis, Streptococcus hemolyticus, Streptococcus lactis, Streptococcus salivarius, Streptococcus viridans, Torula rubra, Vibrio alginolyticus & angwillarum, Vibrio clolarae, Vibrio comma, Virrio ichthyodermis NC-407, V. parahaemolyticus VÍRUSY, Adenovirus (type 7a), Bacteriophage (E.coli), Coxackie A9, B3, & B5, Cryptosporidium, Echovirus 1, 5, 12, &29, Encephalomyocarditis, Hepatitis A, HIV, GD V11 Virus, Onfectious hepatitis, Influenza, Legionella pneumophila, Polio virus (Poliomyelitus) 1, 2 & 3, Rotavirus, Tobacco mosaic, Vesicular StomatitisHUBY,

PLESNE A ICH SPÓRY

Aspergillus candidus, Aspergillus flavus (yellowish-green), Aspergillus glaucus (bluish-green), Aspergillus niger (black), Aspergillus terreus, saitoi & oryzac, Botrytis allii, Colletotrichum lagenarium, Fusarium oxysporum, Grotrichum, Mucor recomosus A & B (white-gray), Mucor piriformis, Oospora lactis (white), Penicillium cyclopium, P. chrysogenum & citrinum, Penicillium digitatum (olive), Penicillium glaucum, Penicillium expansum (olive), Penicillium egyptiacum, Penicillium roqueforti (green), Rhizopus nigricans (black), Rhizopus stoloniferKVASINKY, Candida albicans, Saccharomyces bayanus, Saccharomyces boulardii, Saccharomyces cerevisiae, Saccharomyces ellipsoideusPRVOKY (PROTOZOA), Paramecium, Nematoda, Všechny patogenní i nepatogenní formy prvoků.

RIASY

Chlorella vulgaris, Thamnidium, Trichoderma viride, Verticillium albo-atrum, Verticillium dahliae

 

OZÓNOVÁ DEZINFEKCIA PRED INŠTALÁCIOU KLIMATIZÁCIE

Pred montážou klimatizácie dezinfikujeme priestor ionizátorom, dĺžka dezinfekcie je cca 1/2h v závislosti od veľkosti priestoru.

OZÓNOVÁ DEZINFEKCIA PO INŠTALÁCII KLIMATIZÁCIE

Po montáži klimatizácie dezinfikujeme priestor ionizátorom, dĺžka dezinfekcie je cca 1/2h v závislosti od veľkosti priestoru.

KONTAKTUJTE NÁSČistenie vzduchu ozónovým generátorom

 

Montáž a servis klimatizácií a tepelných čerpadiel. Do bytov, do domov a kancelárií.

Pre dohodnutie si bezplatnej obhliadky, nám zavolajte 0905 200 236 NON-STOP

Rady a tipy

Čo je to rekuperácia?

Čo je to rekuperácia?

Vzduch je základom nášho života. Vedeli ste, že sa každý deň v priemere nadýchneme a vydýchneme približne 20 000-krát? To zodpoved ...

Čítať viac
Porovnali sme pre vás klimatizácie Daikin Perfera a Inventor Ultra Comfort

Porovnali sme pre vás klimatizácie Daikin Perfera a Inventor Ultra Comfort

    Daikin Perfera si už na prvý pohľad získa srdcia  milovníkov minimalistického a čistéh ...

Čítať viac
Porovnanie nákladov na vykurovanie rodinného domu (tradičné spôsoby vykurovania)

Porovnanie nákladov na vykurovanie rodinného domu (tradičné spôsoby vykurovania)

1. Plynový vykurovací systém Medzi najrozšírenejšie spôsoby vykurovania patrí vykurovanie zemným plynom. Vďaka spaľovaciemu efekt ...

Čítať viac