Klasické spôsoby vykurovania plynom či elektrinou postupne vytláčajú alternatívne riešenia vo forme solárnych panelov a tepelných čerpadiel. Mnohé domácnosti nad nimi uvažujú najmä kvôli tomu, že sú úsporné, ekologické a majú dlhú životnosť. Láka fotovoltaika aj vás, no neviete, koľko celý systém stojí? Pripravili sme si orientačný výpočet.

Komponenty fotovoltaiky

Fotovoltaika sa skladá z niekoľkých základných komponentov. Každý z nich má pritom inú cenu.

Fotovoltaické panely

Základom celého systému sú fotovoltaické, resp. solárne panely, ktoré sa upevňujú na strechu a zbierajú slnečné lúče. Ich cena sa odvíja od množstva faktorov, ako je napríklad výrobca, dodávateľ alebo typ panela

V rámci typov rozoznávame tri rôzne, pričom platí, že polykryštalické sú najvýkonnejšie, preto sú najdrahšie. Monokryštalické sú zlatou strednou cestou. Ich cena je o niečo nižšia. Najlacnejšie sú amorfné, ktoré sa však dnes už veľmi nepoužívajú. Ich výkonnosť totižto dosahuje len 12 %.

Cena jedného bežného fotovoltaického panela začína na približne 200 eurách. V závislosti od značky ale môže byť oveľa vyššia.

Nosná konštrukcia

Na to, aby ste mohli fotovoltaiku pripevniť k streche, potrebujete nosnú konštrukciu. Tá musí byť dostatočne pevná, aby udržala ťažké panely a zároveň odolala rôznym externým faktorom vrátane dažďa, UV žiarenia či snehu.

Cena nosnej konštrukcie na jeden panel je približne 80 eur

Menič

Úlohou meniča je pretvoriť nevyužiteľný jednosmerný prúd na obojsmerný. V systéme preto nesmie chýbať. Mnohé moderné meniče majú aj dodatočné funkcie, ku ktorým patrí monitorovanie výkonu v reálnom čase alebo ovládanie elektrárne na diaľku.

Suma, ktorú za menič zaplatíte, sa odvíja od jeho výkonu. Modely do 3 000 VA kúpite za približne 1 500 eur. Prevedenia s výkonom nad 3 000 VA stoja podstatne viac. Ich suma sa môže vyšplhať až na 5 000 eur.

Káblové rozvody

Káblové rozvody slúžia na prepojenie všetkých prvkov fotovoltaického systému. Zvyčajne bývajú súčasťou jednotlivých komponentov. Ak by vám však nestačili a potrebovali ste napríklad predlžovacie káble, nájdete ich v cene od 12 eur.

Batéria

Solárna batéria síce nie je povinným príslušenstvom, no rozhodne sa vám oplatí. Počas slnečnejších dní, keď systém vyrobí viac energie než spotrebujete, ju do nej budete môcť uložiť a následne v prípade potrieb využiť.

Cenu batérie výrazne ovplyvňuje jej kapacita. Aby mala zmysel, musí mať minimálne 4 až 5 kWh. Za takýto model zaplatíte od 500 eur (suma olovených článkov) až po 3 000 eur (cena za Li-Ion batériu).

Montáž

Cenu za montáž si určuje spoločnosť, ktorú ste si zvolili na realizáciu fotovoltaiky. Ide o veľmi individuálnu položku, ktorá sa nedá presne odhadnúť. Je však úmerná profesionálne a odborne vykonanej práci, ktorá okrem inštalácie zahŕňa aj oživenie elektrárne a jej skúšky.

Na montáži nikdy nešetrite. Výslednú cenu fotovoltaiky sa nesnažte znížiť tým, že si ju nainštalujete sami. Takéto riešenie sa spája s mnohými rizikami, medzi ktoré sa radí zranenie či zničenie panelov.

Elektromer

Fotovoltaika potrebuje namiesto klasického elektromera prevedenie so štvorkvadrantným meraním. Ten bude vedieť merať výrobu aj spotrebu energie na všetkých troch fázach.

Cena bežného elektromeru je približne 100 až 200 eur.

Celková cena za fotovoltaiku

Klasická domácnosť, ktorá potrebuje 12 solárnych panelov, nosnú konštrukciu na každý z nich, menič, kvalitnú Li-Ion batériu s kapacitou do 5 kWh a elektromer, zaplatí za celú fotovoltaickú elektráreň bez montáže približne 8 000 eur. V prípade silnejšieho meniča alebo batérie môže byť suma vyššia.

Dobrou správou ale je, že výslednú cenu fotovoltaiky znižujú štátne dotácie z programu Zelená domácnostiam. Vlastníci rodinných domov môžu získať príspevok v hodnote od 500 až do 4 025 eur.