Moderné klimatizácie, ktoré nájdete v súčasnosti na trhu, poskytujú desiatky rôznych funkcií. Základ predstavuje chladenie, ku ktorému sa často pridáva odvlhčovanie či dokonca kúrenie. A práve vďaka možnosti ohrevu vzduchu sa z klimatizácie dokáže stať celoročný pomocník. Ako takéto vykurovanie funguje?

Vykurovanie klimatizáciou v domácnosti

Ako funguje vykurovanie pomocou klimatizácie?

Pri vykurovaní funguje klimatizácia na báze bežného tepelného čerpadla typu vzduch – vzduch. To znamená, že vonkajšia jednotka získava teplo z vonkajšieho vzduchu, ktoré ohrieva skvapalnené chladivo a premieňa ho na plyn. Tento plyn následne stláča kompresor a opätovne ho mení na kvapalinu.

Zmena skupenstva a kombinácia vysokého a nízkeho tlaku vedú k tomu, že chladiace médium sa ohrieva na teplotu 45 až 50 °C. Tou následne klimatizácia otepľuje vnútorný vzduch, ktorý sa do miestnosti rozširuje ventilátorom.

Klimatizácia vs tepelné čerpadlo

Medzi klimatizáciou a tepelným čerpadlom nie je príliš veľký rozdiel. Oba výrobky totižto pracujú na rovnakom princípe. 

Klimatizácia bola konštruovaná hlavne na to, aby miestnosti chladila. Neskôr sa do nej pridala aj funkcia kúrenia, čo výrazne zvýšilo jej praktickosť. 

Tepelné čerpadlo bolo primárne určené na kúrenie, vďaka čomu vie oveľa lepšie odolávať náročným mrazivým podmienkam ako klimatizácia. Časom sa však začalo používať aj na ochladenie interiéru.

 

Rozdiel medzi klimatizáciou a čerpadlom si okrem toho všimnete aj v rámci kompresora. Klimatizácie disponujú rotačnými alebo dvojitými rotačnými kompresormi. Tepelné čerpadlá zas potešia kompresormi typu scroll, ktoré sú o niečo účinnejšie.

To, či sa rozhodnete pre klimatizáciu, alebo čerpadlo, sa odvíja od vašich potrieb. Ak chcete hlavne zariadenie, ktoré bude v lete chladiť a občas vypomôže aj v zime, ideálnou voľbou je klimatizácia. Naopak, ak hľadáte skôr efektívny zdroj vykurovania, ktorý v lete občas zníži teplotu, siahnite po čerpadle.

Náklady na kúrenie klimatizáciou

Klimatizáciu majú mnohí ľudia spojenú s vysokými nákladmi na jej prevádzku. Najnovšie modely sú však veľmi úsporné, a to nielen pri chladení, ale aj pri kúrení. Väčšina z nich dokáže poskytnúť až trojnásobný teplotný výkon v porovnaní s elektrickým kúrením s rovnakým príkonom. Celý proces ale pritom zostáva úspornejší, pretože klimatizácia využíva elektrickú energiu len na pohon, nie na vykurovanie.

Kedy je ideálne využiť vykurovanie klimatizáciou?

Vykurovanie prostredníctvom klimatizácie využívajú mnohí najmä počas prechodného obdobia, kedy sa bežné kúrenie neoplatí zapínať. Zariadenie si viete nastaviť presne podľa svojich požiadaviek a následne kedykoľvek zapnúť a vypnúť.

Kúrenie pomocou klimatizácie je veľmi rýchle. Teplotu v interiéri zvýši na požadovanú hodnotu v priebehu niekoľkých minút. Nehovoriac o tom, že si ju pomocou časovača nastavíte tak, aby ste ráno nevstávali do chladného interiéru. Prípadne, aby ste sa večer nevracali do nepríjemne studeného domu, ktorého vykúrenie bežným zdrojom bude trvať hodiny.

Treba ale dodať, že klimatizácie do domácností dnes dokážu pracovať aj pri veľmi nízkych teplotách od -15 °C až do -25 °C, a to počas celej zimy. Preto sa z nich môže stať hlavný zdroj vykurovania. V takýchto situáciách je síce energetická účinnosť nižšia, no stále výhodná.

 

Keď sa rozhodnete pre vykurovanie klimatizáciou počas celej sezóny a máte ju už nainštalovanú, spravíte dobre, keď si zavoláte odborníka na obhliadku. Ten vám povie, či zariadenie takú záťaž zvládne a či nie je vhodné urobiť niekoľko zmien.

Na druhej strane, ak klimatizáciu ešte len kupujete, pracovníkov, s ktorými svoj výber riešite, informujte o tom, že zariadenie chcete využívať aj počas zimy. Tí vám na základe toho pomôžu zaobstarať si prevedenie s dostatočne vysokým výkonom. Okrem toho optimalizujú celý návrh a pri montáži klimatizácie zvolia také umiestnenie, ktoré bude spĺňať potrebu celoročného vykurovania.

Neviete, ktorá klimatizácia by bola pre vás tá najlepšia? Obráťte sa na profesionálov z TeploZima a zjednodušte si celý proces výberu.