Ak ste niekedy premýšľali nad kúpou klimatizácie, s veľkou pravdepodobnosťou Vás zaujímalo to, koľko stojí. Cena je veľmi premenlivý faktor. Odvíja sa od množstva rôznych faktorov vrátane značky a veľkosti domácnosti. V dnešnom článku si všetky tieto faktory spomenieme, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, koľko budete musieť do klimatizačnej jednotky investovať.

Typ klimatizácie

Pri výbere klimatizácie máte na výber niekoľko základných typov, ktorými sú:

Mobilná klimatizácia

Ide o prístroj, ktorý môžete premiestňovať z miesta na miesto. Vhodná je na vychladenie jednej miestnosti, prípadne na použitie v chatách a chalupách. V porovnaní s inými klimatizáciami má nižší výkon a vyššiu hlučnosť

Cena kvalitných modelov je od 300 eur vyššie.

Nástenná klimatizácia

Jedno z najčastejšie využívaných riešení. Klimatizácia je charakteristická tým, že sa upevňuje na stenu vo vybranej miestnosti. K dispozícii je split a multi-split prevedenie.

Split prevedenie pozostáva z vnútornej a vonkajšej jednotky. Jeho montáž je nenáročná, výhodou je tichá prevádzka a efektívne chladenie. 

Multi-split klimatizácia je charakteristická tým, že jedna vonkajšia jednotka dokáže obsluhovať viacero vnútorných jednotiek, do maximálneho počtu 5 jednotiek. Jej montáž je náročnejšia, čo je často aj dôvodom jej vyššej ceny, výhoda je ale úspora miesta s vonkajšími jednotkami. Ideálne riešenie pri výstavbe domu.

Cena nástenných klimatizácií začína zvyčajne na sume 899 eur.

Kazetová klimatizácia

Ide o nenápadný a minimalistický typ klimatizácie, ktorý sa inštaluje do stropných podhľadov. Vo väčšine prípadov sa ovláda diaľkovým ovládačom alebo mobilnou aplikáciou. Výhodou je možnosť fúkania do viacerých smerov naraz.

Cena kazetovej klimatizácie sa pohybuje od 1 500 eur vyššie.

Parapetná klimatizácia

Tieto klimatizácie do domácností sa umiestňujú pod parapet. Výhodou je nenápadný dizajn pripomínajúci radiátor a schopnosť fúkania aj na podlahu čím sú vhodné aj na kúrenie.

Kúpiť ich môžete od 1500 eur.

Okenná klimatizácia

Ako už z názvu vyplýva, klimatizácia sa inštaluje priamo do okna. Jedna jej časť vyčnieva von a druhá je vo vnútri. Inštalácia takejto klimatizácie je pomerne jednoduchá. Mínusom je však hlučnejšia prevádzka a blokovanie okna.

Okenná klimatizácia nie je tak drahá ako nástenná alebo kazetová. Jej cena začína na sume 700 eur.

Výkon klimatizácie

Na výslednú cenu klimatizácie má veľký vplyv aj výkon. Platí, že čím je vyšší, tým je vyššia aj samotná cena. Na tomto parametri sa však rozhodne neoplatí šetriť. Ak by ste si totižto zvolili klimatizáciu s nízkym výkonom, mohlo by sa stať, že Vám nebude vedieť jednotlivé miestnosti vychladiť.

Výkon klimatizácie sa musí odvíjať od veľkosti domácnosti. Ak si s výberom neviete dať rady, obráťte sa na odborníkov z TeploZima, ktorí Vám radi poradia. Na základe miestností, v ktorých sa bude zariadenie nachádzať, vypočítajú, aký výkon musí dosahovať.

Ďalšie parametre, ktoré ovplyvnia cenu

To, koľko zaplatíte za klimatizáciu do svojej domácnosti, ovplyvnia ešte tieto faktory:

  • Značka – niektoré značky sú drahšie ako iné. Ak však s nimi máte dobré skúsenosti, oplatí sa do nich zainvestovať.
  • Funkcie – klimatizácie so špeciálnymi funkciami sú spravidla drahšie ako tie, ktoré disponujú iba základnými.

Montáž klimatizácie – kvalitná a odborná montáž je základom a bežnou súčasťou ceny klimatizácií.