Každý, kto niekedy premýšľal nad ekologickejším vykurovaním alebo ohrevom vody, sa určite stretol so solárnymi alebo fotovoltaickými panelmi. Aký je medzi týmito zariadeniami rozdiel a ktorá možnosť je pre vás lepšia?

Fotovoltaické vs solárne panely

Označenia spojené so solárnou energiou

Solárnu energiu v súčasnosti využívajú viaceré zariadenia. K tým, ktoré na trhu môžete vidieť v najväčšom zastúpení, sa radia:

  • solárne panely,
  • solárne kolektory,
  • fotovoltaické panely.

Každý typ má iné vlastnosti, o ktorých si povieme nižšie.

Solárne panely

Slovné spojenie solárne panely sa v bežnej komunikácii používa mnohokrát nesprávne. Ľudia ním spravidla označujú panely nachádzajúce sa na streche, ktoré vytvárajú elektrickú energiu určenú na napojenie celej domácnosti. Túto úlohu však zastávajú fotovoltaické panely.

Solárne panely sú po správnosti všeobecným pomenovaním pre solárne kolektory a fotovoltaické panely. Ak teda nejakému odborníkovi poviete, že ich chcete, nemusí presne vedieť, o aké zariadenie máte záujem.

Solárne kolektory

Solárne kolektory sú zariadenia, ktoré premieňajú slnečnú energiu na teplo. Najčastejšie sa používajú na ohrev úžitkovej vody alebo vody v bazéne. V niektorých špecifických prípadoch však slúžia aj na vykurovanie.

Charakteristickým znakom solárnych kolektorov je to, že sú prepojené s nejakou nádobou alebo zásobníkom, kde sa nachádza voda, ktorú ohrievajú. Tú následne môžete využiť napríklad na sprchovanie alebo kúpanie.

Fotovoltaické panely

Fotovoltaické panely sú presne tým zariadením, ktoré môžete pozorovať na strechách mnohých rodinných domov. Ich hlavnou úlohou je premieňať slnečnú energiu na elektrickú určenú na napojenie elektrospotrebičov alebo nabíjanie elektromobilov.

V porovnaní so solárnymi kolektormi je fotovoltaika praktickejšia, pretože má širšie využitie. Na druhej strane, ak potrebujete len niečo, čo vám doma ohreje vodu, bude vám zbytočná.

Ako si vybrať kvalitnú fotovoltaiku?

Výber fotovoltaiky nie je jednoduchý. Musíte v rámci neho vziať do úvahy hneď niekoľko faktorov. K nim patria:

  • Nároky vašej domácnosti – každá domácnosť potrebuje niečo iné. Pri nákupe panelov preto zohľadnite veľkosť domu, počet rodinných príslušníkov, počet spotrebičov a celkové množstvo spotrebovanej energie za posledný rok.
  • Typ panelov – fotovoltaické panely sa delia na tri základné typy:
    • Monokryštalické – v súčasnosti sú najefektívnejšie. Ich účinnosť sa pohybuje od 20 do 23 %. Známe sú vysokou odolnosťou a dlhou životnosťou, ktorá býva garantovaná na minimálne 25 rokov. Mínusom monokryštalistických panelov je len to, že sú oveľa drahšie ako amorfné a polykryštalické.
    • Polykryštalické – ide o zlatú strednú cestu. Medzi ich silné stránky patrí výkonnosť od 17 do 20 %, vyššia odolnosť a pomerne dlhá životnosť. Nevýhodou je to, že na streche zaberajú oveľa viac miesta ako monokryštalické prevedenia.
    • Amorfné – zo všetkých spomenutých sa používajú najmenej. Dôvodom je hlavne ich nižšia úroveň účinnosti, ktorá je od 10 do 12 %. Plus, rovnako ako polykryštalické, na streche zaberajú veľa miesta.
  • Spôsob zapojenia panelov – fotovoltaiku vám môžu pracovníci zapojiť tromi spôsobmi:
    • Sériovo – panely sa zapájajú za sebou. Takéto riešenie je ideálne pre domácnosti, ktoré potrebujú zvýšiť napätie. 
    • Paralelne – hodnoty solárnych systémov sa sčítavajú navzájom, pričom sa ich napätie nijako nemení. Tento typ zapojenia sa odporúča vtedy, keď domácnosti potrebujú zvýšiť prúd.
    • Sérioparalelne – zapojenie zvyšuje napätie aj prúd.
  • Príslušenstvo – k fotovoltaike si viete zaobstarať aj praktické príslušenstvo vo forme solárnych batérií alebo výkonových optimizérov.

 

Nechajte si poradiť od odborníkov

Neviete, ktorá fotovoltaika je pre vás tá najlepšia? Namiesto toho, aby ste sa trápili a strácali čas, sa obráťte na odborníkov. Tí vám podľa vašich potrieb a preferencií vyberú riešenie šité na mieru.