S príchodom leta začína veľké množstvo domácnosti využívať klimatizáciu. Obľúbené a praktické zariadenie, ktoré poskytuje príjemný chladný vzduch, však môže v prípade nesprávnej starostlivosti spôsobovať viaceré problémy. Ak sa tomuto nepríjemnému javu chcete vyhnúť, pred začiatkom sezóny ho nezabudnite vyčistiť. Ako správne čistiť klimatizáciu a na čo všetko myslieť?

 

Vonkajšia klimatizácia pri budove

Klimatizácia Samsung

Prečo je čistenie klimatizácie dôležité?

Pravidelné čistenie spotrebičov je bežným úkonom, na ktorý by ste nemali zabúdať. Len tak si zaistíte, že Vám poskytnú správny výkon a budú Vám slúžiť dlhé roky. Pri klimatizácii okrem toho platí aj to, že pravidelná údržba zabraňuje zaneseniu vzduchových filtrov a eliminuje viaceré zdravotné riziká. Plus, zabraňuje zvýšeniu nákladov na prevádzku a následne vysokým účtom za energie.

Bežný proces čistenia a servis klimatizácie nie je príliš náročný. Zvládnuť by ste ho mali aj sami. Väčšina komponentov sa dá vybrať bez toho, aby ste prístroj poškodili. Na čistenie jednotlivých častí nepotrebujete žiadne špeciálne výrobky. Stačí Vám čistá voda alebo vysávač.

Kedy je potrebné klimatizáciu čistiť?

Klimatizáciu by ste mali čistiť pravidelne. Ideálne aspoň raz do roka – vždy pred sezónou. Uistíte sa, že spotrebič bude správne fungovať a nespôsobí žiadne zdravotné problémy. Ak však máte čas, klimatizáciu vyčistite aj po sezóne. Baktérie a nečistoty, ktoré klimatizácia počas leta nazbierala, sa tak nebudú zbytočne v jej vnútri rozmnožovať.

Klimatizačnú jednotku by ste mali okrem toho čistiť aj vtedy, keď si všimnete, že s ňou nie je niečo v poriadku. Môže to byť napríklad vtedy, keď nepríjemne zapácha alebo nedokáže dobre schladiť miestnosť.

 

Nástenná klimatizácia v obývačke v byte

Nástenná klimatizácia v byte

 

Ako čistiť klimatizácie v domácnosti?

Čistenie klimatizácií v domácnosti nie je náročné. Aby sme Vám celý proces uľahčili, pripravili sme pre Vás prehľadný návod:

  • Klimatizačnú jednotku vypojte z elektrickej siete.
  • Najprv zotrite prach a všetky nečistoty nachádzajúce sa na povrchu klimatizácie. Na utieranie použite len vlhkú a mäkkú bavlnenú handričku. Vyhnite sa používaniu veľkého množstva vody.
  • Z klimatizácie vyberte vzduchový filter ktorý sa nachádza za predným krytom ktorý ľahko vyklopíte. Vyčistiť ho môžete opláchnutím pod tečúcou vlažnou vodou, prípadne použitím vysávača.
  • V prípade, že sa v klimatizácii nachádzajú aj ďalšie vzduchové filtre, vyčistite ich rovnakým spôsobom.
  • Ak ste filtre umývali pod vodou, nechajte ich dobre vyschnúť.
  • Celé vnútro klimatizačnej jednotky opatrne vysajte vysávačom.
  • Aktívne filtre nachádzajúce sa v klimatizácii vymeňte pred každou sezónou za nové.
  • Suché a čisté filtre umiestnite na pôvodné miesto do klimatizácie.
  • Klimatizáciu zapojte do elektrickej siete.

Na čistenie klimatizácie, prípadne jej dezinfekciu môžete využiť rôzne spreje a ďalšie výrobky. Pri ich používaní si nezabudnite naštudovať návod, aby ste si nespôsobili viac škody ako úžitku.

Kedy sa obrátiť na odborníkov?

Na odborníkov by ste sa mali obrátiť vtedy, keď klimatizácia aj po vyčistení vykazuje nejaké problémy, ako napríklad znížený výkon. Takúto komplikáciu s veľkou pravdepodobnosťou sami nevyriešite, preto spravíte dobre, keď ju prenecháte niekomu so skúsenosťami.

Služby odborníkov môžete využiť aj vtedy, keď na čistenie a servis klimatizácie nemáte čas, prípadne sa bojíte, že by ste v prístroji mohli niečo pokaziť.

 

Servis a čistenie nástennej klimatizácie v domácnosti

Čistenie nástennej klimatizácie

Postarajte sa o svoju klimatizáciu ako profesionál

Starostlivosť o klimatizáciu nie je náročná. Stačí len vedieť, ako správne na to. Využite naše praktické tipy a zbavte sa nečistôt rýchlo a jednoducho. A v prípade, že Vám Vaša klimatizácia doslúžila alebo zvažujete kúpu svojej prvej, nahliadnite do nášho e-shopu TeploZima, kde nájdete tie najlepšie klimatizácie do domácností.