V letných mesiacoch, kedy teploty dosahujú rekordné hodnoty, je klimatizácia jedným z najlepších riešení pre mnohé domácnosti a podniky. Aby však toto zariadenie mohlo produkovať príjemný studený vzduch, musí byť správne nainštalované. Na čo všetko v rámci montáže a nastavenia klimatizácie myslieť?

Bezpečná a odborná montáž

Montáž klimatizácie a jej inštaláciu musí robiť odborník so skúsenosťami. Ten vám zaručí, že zariadenie bude fungovať správne dlhé roky. Nehovoriac o tom, že Vás počas používania nijakým spôsobom neohrozí. Po výbere jedného zo zariadení, s ktorým Vám vedia profesionáli z TeploZima taktiež pomôcť, si dohodnete konkrétny dátum a čas montáže. Ak bývate v byte, nezabudnite o montáži informovať susedov.

Okrem toho si pred príchodom pracovníkov vyberte miesto, kde by ste chceli klimatizáciu umiestniť. Klimatizačná jednotka by sa nemala nachádzať v blízkosti zdroja tepla. Vhodné nie sú ani steny, ktoré sú niekoľko hodín počas dňa vystavené slnečnému žiareniu. Samotný proces montáže závisí od spoločnosti, ktorá Vám klimatizáciu dodáva. Spravidla však platí, že odborníci všetko vymerajú, vyvŕtajú, nainštalujú a následne osadia. Celkovo sa u vás zdržia približne 4 až 5 hodín.

Správne nastavenie klimatizácie

Keď Vám profesionálna firma namontuje a spojazdní klimatizáciu, prichádza na rad jej nastavenie. To môžete urobiť už sami. Výber teploty je čisto na Vás a Vašich preferenciách. Aj v tomto prípade je ale dobré držať sa niekoľkých pravidiel, pomocou ktorých sa môžete vyhnúť rôznym problémom a komplikáciám. Teplotný rozdiel by nemal byť viac ako 6 °C. Každý človek je iný. Niekto má radšej viac vychladené interiéry, inému stačí zníženie teploty o jeden či dva stupne. Ak patríte do prvej skupiny, dávajte si pri nastavovaní teploty pozor. Uistite sa, že rozdiel medzi teplotou vonku a vnútri nie je viac ako 6 °C. Dôvod, prečo by ste mali toto pravidlo dodržiavať, je teplotný šok. Ten by ste mohli zažiť, ak by ste vyšli z vychladenej domácnosti na rozpálenú ulicu alebo naopak.

Jeden z mýtov, ktoré sa spájajú s klimatizáciou je, že jej vypnutie a opätovné zapnutie spotrebuje menej energie, ako to, keď ju necháte ísť po celý deň. To však už dávno neplatí. V súčasnosti nájdete na trhu moderné a úsporné zariadenia, ktoré pri prevádzke nespotrebujú príliš veľa energie. Plus, väčšina disponuje časovačom alebo ovládaním na diaľku cez wifi, pomocou ktorého môžete nastaviť zapnutie pred vaším príchodom. Budete mať tak istotu, že sa vrátite do vychladeného príbytku.

O klimatizáciu sa pravidelne starajte

Pravidelná a dôkladná starostlivosť zaručuje správny chod klimatizácie a jej zdravotnú nezávadnosť. Okrem toho sa vďaka nej taktiež postaráte o predĺženie životnosti a zníženiu nákladov z dôvodu vyššej spotreby energie.