Rekuperácia je riešenie, ktoré sa začína čoraz častejšie objavovať v domácnostiach aj firemných priestoroch. Niet sa však ani čomu čudovať. Rekuperačné jednotky so sebou prinášajú množstvo zaujímavých výhod vrátane vytvárania príjemnej atmosféry v interiéri a šetrenia energie. Aké ďalšie benefity Vám môže rekuperácia priniesť a prečo by ste mali porozmýšľať nad jej kúpou?

Čo je rekuperácia?

Rekuperácia je spätné získavanie tepla. Do budovy privádza čerstvý vzduch, ktorý sa ohrieva odpadovým vzduchom. Tento proces zaisťuje, že teplo zostáva v interiéri, čím sa v chladnom období šetria náklady na vykurovanie.

Rekuperačné vetranie je výborné do každého domu, pretože zaisťuje stálu výmenu vzduchu. Efektívne tým zabraňuje zvýšenej koncentrácii oxidu uhličitého, ku ktorej dochádza v prípade, že sa vzduch v miestnosti vydýcha. 

Vyšší obsah oxidu uhličitého ovplyvňuje zdravie a to, ako sa človek cíti. Pri hodnote 3 000 až 5 000 ppm (hraničná koncentrácia predstavuje úroveň 1 200 ppm) dochádza k únave, zhoršenému sústredeniu, zvýšenej srdcovej frekvencii a bolestiam hlavy.

Kvalitne spracovaná rekuperácia od overených dodávateľov, ktorými sú napríklad TeploZima, dokáže týmto všetkým problémom zabrániť. Plus, bojuje aj proti nadmernej vlhkosti, ktorá by mohla viesť napríklad k vzniku plesní.

Typy rekuperácií

Rekuperácie sa delia do dvoch základných skupín:

  • Centrálne rekuperačné jednotky – tvorí ich jedna jednotka, ktorá býva umiestnená v technickej miestnosti. Z tej je následne riešený rozvod po celej domácnosti do jednotlivých miestností.
  • Lokálne rekuperačné jednotky – tvorí ich jedna jednotka ktorá sa umiestni do danej miestnosti. Výhodou tohto riešenia je ľahká montáž.

Ako funguje rekuperácia?

Fungovanie rekuperácie je pomerne jednoduché. Jeden z ventilátorov, ktoré sú súčasťou systému, odsáva odpadový, vydýchaný alebo znečistený vzduch a posiela ho späť von. Aby však spolu s týmto vzduchom neodišlo aj teplo, v systéme je prítomný rekuperátor, ktorý ho odoberá a odovzdáva ho čerstvému vzduchu.

Výhodou rekuperačných jednotiek je aj to, že ventilátor, ktorý privádza čerstvý vzduch, sa stará o jeho filtrovanie. Tým sa zamedzuje znečisťovaniu vnútorného prostredia prachom alebo inými nečistotami z vonkajšku.

Účinnosť rekuperácie sa odvíja od zariadenia, ktoré si zvolíte. Tie najlepšie modely však potešia účinnosťou v hodnote až 90 %. To znamená, že pri výmene vzduchu prídete len o veľmi malé množstvo tepla, ktoré je v porovnaní s klasickým vetraním zanedbateľné.

Aké výhody má rekuperácia?

Rekuperácia má množstvo výhod. Niektoré z nich sme si už stihli spomenúť. K tým najväčším sa radia:

  • Pomáha šetriť financie – množstvo tepla, ktoré počas výmeny vzduchu stratíte, je v porovnaní s klasickým vetraním zanedbateľné.
  • Zaručuje zdravšie prostredie – v jednotlivých miestnostiach v domácnosti je príjemne. Nedochádza k žiadnym nežiadúcim problémom ako sú bolesti hlavy, únava alebo malátnosť.
  • Vetranie bez nečistôt – rekuperácia disponuje filtrom, ktorý zabraňuje tomu, aby sa do interiéru dostali nečistoty zvonka.
  • Skvelé riešenie pre alergikov – filtre môžu zabraňovať aj tomu, aby sa do interiéru dostal peľ alebo iné nečistoty, ktoré by mohli spôsobovať alergické reakcie.
  • Tichá prevádzka – kvalitné a moderné zariadenia sú tiché, takže ich môžete používať aj v noci.

Ak chcete, aby Vám rekuperácia poskytla všetky spomenuté a mnohé ďalšie výhody, musíte sa obrátiť na odborníkov s rokmi skúseností. Len tak si zaistíte to najlepšie riešenie, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť v akomkoľvek ročnom období.