Ceny za energie dosahujú maximá, čo je dôvod, prečo domácnosti začínajú rozmýšľať, ako kúriť efektívnejšie. Spôsobov, ktoré sa naskytujú, je rovno niekoľko. Vybrali sme pre Vás tie najúčinnejšie, ktoré zaručia príjemné teplo a pritom odľahčia peňaženku. Poďme sa na ne pozrieť.
Zvoľte správny zdroj vykurovania
Vedeli ste, že až 74 % spotrebovanej energie sa v domácnosti využije práve na kúrenie? Ide o vysoké číslo, ktoré mnohých núti prehodnotiť výber zdroja vykurovania a využiť rôzne ďalšie riešenia určené na šetrenie financií.
V prípade, že aj vy rozmýšľate, ako kúriť efektívnejšie, je dôležité, aby ste zvážili všetky spôsoby vykurovania. Následne si vyberte ten, ktorý bude najvýhodnejší pre Vás a Vašu stavbu.
Elektrina je jednou z najdrahších možností, no je ideálna pre nízkoenergetické a pasívne domy. Plusom je taktiež skutočnosť, že sa s ňou spájajú veľmi nízke náklady na realizáciu. Druhou možnosťou sú kotly. Tie mnohí označujú ako zastarané riešenie. Len málo ľudí však vie, že moderné modely kotlov dokážu poskytnúť príjemné teplo a účinnosť v hodnote viac ako 90 %.
Iným riešením sú tepelné čerpadlá, ktoré tešia nízkymi prevádzkovými nákladmi, čistým a bezpracným vykurovaním a tým, že sú ekologické. Ďalej si môžete zvoliť aj fotovoltické systémy alebo teplovzdušné ohrievače, ktoré sú však spravidla len doplnkom k inému zdroju vykurovania.
Výber vhodného zdroja vykurovania sa odvíja od množstva faktorov vrátane typu stavby a Vášho rozpočtu. Dopredu však počítajte s tým, že toto zariadenie Vám bude slúžiť dlhé roky. Ide tak o dlhodobú investíciu, na ktorej by ste nemali zbytočne šetriť.
Využite slnečné lúče na maximum
Zimy sú v našom podnebnom pásme často spájané s príjemnými slnečnými dňami. A síce slnečné lúče nie sú tak silné ako v lete, teplotu v dome dokážu zvýšiť aspoň o jeden či dva stupne. To sa môže zdať málo, no podľa odborníkov dokáže už zvýšenie teploty o 1 °C ušetriť až 6 % nákladov.
Keď vonku začne svietiť slnko, odostrite všetky žalúzie a nechajte, aby Vám prehrialo jednotlivé miestnosti. Uvidíte, minimálne v doobedných hodinách budete kúriť menej.
S teplotou to zbytočne nepreháňajte
Kto by sa nerád vracal do príjemne vyhriateho domova? Príliš vysoká izbová teplota je však problém, ktorý negatívne vplýva nielen na peňaženku, ale aj na zdravie.
Za ideálnu izbovú teplotu sa vo všeobecnosti považuje rozmedzie od 20 do 22 °C počas dňa a od 18 do 19 °C počas noci.
Nebojte sa inteligentných a praktických riešení
Efektivitu vykurovania vedia podporiť aj rôzne inteligentné a praktické riešenia. Základom je termostat, ktorý riadi teplotu v miestnosti. Okrem neho si môžete zaobstarať aj ekvitermickú reguláciu. Tá dokáže porovnávať teplotu v interiéri a exteriéri a prispôsobovať vykurovanie Vašim potrebám.
Vhodná je tiež rekuperácia vzduchu, ktorú oceníte najmä v nízkoenergetických domoch, alebo špeciálne smart zariadenia. Tie dokážu ovládať kotol alebo odostrieť závesy v prípade, že vonku svieti slnko.
Nezabúdajte na pravidelnú údržbu a kontrolu
Aby vykurovacie systémy nemali zbytočne vysokú spotrebu a dokázali podať ten najlepší výkon, je potrebné, aby ste sa o ne správne starali. Ak máte kotol, dbajte na pravidelné servisné prehliadky, a ak vlastníte komín, nezabúdajte nielen na jeho kontrolu, ale aj čistenie. Revízna kontrola je následne kľúčová aj v prípade tepelných čerpadiel. Tie ju potrebujú aspoň raz do roka.
Kvalitné vykurovanie je polovicou úspechu
Ak chcete kúriť efektívne, je dôležité vybrať si správny zdroj tepla a overeného dodávateľa, ktorý je zárukou kvality. Len tak si budete istí, že Vás po dlhej zime neprekvapia vysoké účty. Jednou z možností, ako ušetriť, sú efektívne a ekologické tepelné čerpadlá, ktoré sú v súčasnosti čoraz obľúbenejšie. Využite našu profesionálnu montáž tepelných čerpadiel v Bratislave a v okolí a tešte sa z príjemného tepla za dostupné ceny.