Väčšina domácností sa pre fotovoltaiku rozhodne najmä kvôli skutočnosti, že je ekologická a dokáže ušetriť náklady za energie. To však nie sú ani zďaleka všetky výhody, ktoré so sebou prináša. Čím vás vie ešte prekvapiť a prečo by ste mali začať premýšľať nad tým, že do nej zainvestujete?

Muž kontroluje solárne panely

Výrazné zníženie nákladov

Fotovoltaika robí vašu domácnosť energeticky nezávislou, vďaka čomu sa nemusíte trápiť neustále sa zvyšujúcimi cenami za energie. Aby však panely dokázali pokryť vaše potreby, budete sa pri ich výbere musieť obrátiť na odborníkov. Tí vám vytvoria riešenie na mieru, ktoré následne aj sami nainštalujú, zapoja a nastavia. Budete mať tak istotu, že systém pracuje správne.

Široká dostupnosť

Solárne panely sa dnes dajú využiť po celom Slovensku. Samozrejme, existujú mierne rozdiely medzi jednotlivými oblasťami, no nie sú tak výrazné, aby ovplyvňovali efektivitu zariadenia. Skôr ako dostupnosť by ste mali s odborníkmi riešiť orientáciu budovy a sklon strechy. Tieto faktory sú pre výber vhodného systému dôležitejšie.

Ekologickosť

Energia z fotovoltaiky je čistá. Nijakým spôsobom neovplyvňuje životné prostredie. Okrem toho taktiež pochádza z obnoviteľných zdrojov. Slnko podľa odborníkov produkuje o 20-tisíckrát viac energie, než je jej aktuálna spotreba na celom svete. Nemusíte sa tak báť, že by sa vám z nej neušlo.

Jednoduchá údržba

Starostlivosť o fotovoltaiku je jednoduchá. Panely stačí prejsť mäkkou navlhčenou handričkou len vtedy, keď si všimnete, že sú veľmi znečistené. V inom prípade s nimi nemusíte robiť vôbec nič.

Dokonca, trápiť vás nemusí ani sneh. Väčšina spadne z panelov sama, pričom to, čo na nich zostane, sa rozpustí hneď po tom, ako začne svietiť slnko.

Dlhá životnosť

Solárne panely sú investíciou na dlhý čas. Mnohí dodávatelia vám na ne dajú záruku od 20 do 25 rokov. Počas tohto obdobia by malo zariadenie poskytovať určitý minimálny výkon, ktorý je uvedený v jeho špecifikácii.

Po skončení záruky panely nemusíte meniť za nové. Používať ich môžete dovtedy, kým vám budú slúžiť. To, aký čas budú ešte fungovať, sa nedá presne odhadnúť. Na životnosť totižto vplýva množstvo faktorov, ako napríklad:

  • podnebie,
  • spôsob inštalácie,
  • údržba.

Vo väčšine prípadov však systém funguje plnohodnotne minimálne ďalších päť rokov. Celkovo ho tak môžete používať aj viac ako tri dekády.

Moderné technológie

Technológie idú neustále dopredu a výrazne ovplyvňujú aj samotnú fotovoltaiku. Jednotlivé panely sú vďaka nim výkonnejšie a odolnejšie

Zmeny sa následne odrážajú aj v iných oblastiach, ako napríklad v rozmeroch. Zariadenie je menšie a kompaktnejšie. Na streche tak zaberá oveľa menej miesta, pričom si stále zachováva svoju efektivitu.

Široké možnosti použitia

Energiu, ktorú fotovoltaika vytvorí, môžete využiť na desiatky rôznych spôsobov, ako napríklad na ohrev vody či vykurovanie. Okrem toho je ideálna aj na napojenie zásuvkových obvodov, vďaka čomu môže poháňať všetky elektrospotrebiče v dome.

Riešenie pre každú nehnuteľnosť

Fotovoltaiku môžete montovať nielen na rodinný dom, ale aj na chalupu alebo chatu. Dokonca, skvelo poslúži aj v menšom záhradnom domčeku, kde ju využijete na osvetlenie a zásuvkové obvody.

Štátne dotácie

Nákup solárneho systému nie je ani zďaleka tak náročný, ako pred niekoľkými rokmi. Panely a doplnky k nim sú čoraz dostupnejšie nehovoriac o tom, že k dispozícii sú štátne dotácie. Tie celkové náklady značne znižujú.