Letné mesiace sú každým rokom horúcejšie. Čoraz viac domácností preto investuje do klimatizácie, ktorá zaručí príjemný chladný interiér počas dňa aj noci. Ak nad ňou premýšľate aj vy a bývate v byte, mali by ste vedieť, že výber je mierne odlišný ako v prípade domov. Na čo si pri ňom dávať pozor?

Klimatizácia v domácnosti

Typ klimatizácie vhodnej do bytu

Klimatizácie sa delia do niekoľkých základných kategórií. K tým, ktoré sú najideálnejšie do bytov, patria:

Nástenné klimatizácie

Jedno z najčastejších riešení, s ktorým sa aktuálne stretnete. Charakteristické je tým, že sa inštaluje priamo na stenu a má pomerne vysoký výkon. Bez problémov vie vychladiť aj väčšiu miestnosť.

Väčšina nástenných klimatizácií má tichý chod, ľahké ovládanie a viacero funkcií vrátane kúrenia, časovača či Wi-Fi pripojenia.

Podstropné a parapetné klimatizácie

Patria medzi veľmi obľúbené. Inštalujú sa buď pod strop, alebo pod okno, takže nezaberajú miesto, ktorého je v byte často nedostatok. Ich plusom je tichý chod a minimalistický dizajn, ktorý nenarúša moderný vzhľad interiéru. A samozrejmosťou je aj jednoduchá montáž klimatizácie.

Niektoré podstropné a parapetné klimatizácie majú aj rôzne doplnkové funkcie, ako napríklad kúrenie.

 

Mobilné klimatizácie

Mobilné klimatizácie sú vhodné skôr do väčších bytov, pretože sú umiestnené priamo v priestore. Ich výhodou je to, že si nevyžadujú žiadne stavebné zásahy. Po kúpe ich stačí zapojiť do zástrčky a začať používať.

Mnohé mobilné klimatizácie majú základné funkcie ako časovač alebo nočný režim. Ich mínusom je však skutočnosť, že sú hlučnejšie a nie sú tak výkonné ako podstropné, parapetné alebo nástenné typy.

Multisplit vs monosplit

Klimatizácie do bytu sa delia ešte na dva základné typy, ktorými sú:

  • Monosplit – skladá sa z jednej vnútornej a jednej vonkajšej jednotky. Ide o ideálne riešenie do malých bytov alebo domácností, ktorým stačí vychladiť len jednu miestnosť.
  • Multisplit – jeho súčasťou je jedna vonkajšia jednotka a viacero vnútorných. Používa sa preto vo väčších bytoch alebo v domácnostiach, ktoré potrebujú vychladiť viac ako jednu miestnosť.

Trieda klimatizácie

Klimatizácie rozdeľujeme aj do nasledujúcich troch tried:

  • Nižšia trieda – najlacnejšie modely so základnými funkciami a bežnými filtrami. Majú vyššiu spotrebu a nižší výkon.
  • Stredná trieda – spadajú sem kvalitné klimatizácie s energetickou triedou minimálne A+, ktoré majú niekoľko základných a doplnkových funkcií. Väčšina má tiež tichý chod a nižšiu spotrebu v porovnaní s modelmi z predchádzajúcej triedy.
  • Vyššia trieda – najúspornejšie klimatizácie spadajúce do energetických tried A+++ a A++, ktoré majú nízku spotrebu, vysokú účinnosť a desiatky funkcií.

Výkon klimatizácie

Výkon voľte na základe veľkosti miestnosti, ktorú bude zariadenie chladiť. Pomôcť si môžete všeobecným pravidlom, podľa ktorého platí, že na každých 25 až 30 kubických metrov pripadá 1 kW výkonu.

Praktické funkcie

Klimatizácia môže disponovať rôznymi dodatočnými funkciami, ktoré zvyšujú jej praktickosť, ako sú napríklad:

  • časovač,
  • zvlhčovač,
  • kúrenie,
  • termostat,
  • diaľkové ovládanie,
  • inverter,
  • čistenie vzduchu,
  • ionizácia,
  • rôzne programy chladenia.

 

Energetická náročnosť

Najúspornejšie klimatizácie spadajú do energetických tried A+++, A++, A+ a A. Investíciu do zariadenia s inou triedou si dobre premyslite. Jeho cena môže byť nižšia, no vo výsledku vás kvôli vysokej spotrebe bude stáť oveľa viac.

Hlučnosť

Klimatizácia by nemala byť príliš hlučná, aby vás počas dňa alebo noci nevyrušovala. Kvalitné a drahšie nástenné alebo podstropné zariadenia dosahujú od 20 dB pri nočnom režime do 30 dB pri bežnej dennej prevádzke.

Naopak mobilné klimatizácie sú oveľa hlučnejšie. Mnohé majú hodnoty aj nad 50 dB, kvôli čomu vám po krátkom čase môžu prekážať. Vhodné sú preto skôr na občasné používanie.

Nie ste si istí výberom klimatizácie? Obráťte sa na profesionálov z TeploZima, ktorí vám veľmi radi poradia a pomôžu vám aj s montážou.