Letná sezóna sa blíži a s ňou aj vysoké teploty, ktoré vedia ovplyvniť sústredenie, spánok a mnohé ďalšie oblasti nášho života. Ak ste sa rozhodli, že proti nim zabojujete klimatizáciou, nezabudnite ju po dlhej zime správne pripraviť. Na čo všetko v rámci tohto procesu myslieť?

Klimatizácia pred budovou

Prípravu začnite kontrolou klimatizačnej jednotky

Celý proces prípravy klimatizácie na leto začnite jej kontrolou. Vnútornú jednotku najprv prezrite len zvonka. Zistite, či je s ňou všetko v poriadku. Následne ju otvorte a detailne skontrolujte jednotlivé komponenty, ktoré sa v nej nachádzajú.

Keď skončíte s prezeraním vnútornej jednotky, prejdite na vonkajšiu. Tá musela počas zimy odolávať externým faktorom ako mráz, sneh alebo dážď. Uistite sa preto, že je skutočne v poriadku a nepotrebuje zásah odborníka.

 

Kľúčové je hĺbkové čistenie

Vo vnútornej aj vonkajšej jednotke sa počas mesiacov, kedy ste ich nepoužívali, nahromadili rôzne nečistoty. Tie pred ich spustením budete musieť odstrániť. 

Čistenie klimatizácie nie je náročné. Stačí sa len držať nasledovného postupu:

Čistenie vnútornej jednotky

  • Vnútornú jednotku najprv odpojte z elektriny.
  • Zo zariadenia dajte dolu vrchný kryt a pomocou mokrej handričky z neho odstráňte všetok prach.
  • Z jednotky vytiahnite vzduchový, prachový a všetky ostatné filtre.
  • Filtre umyte pod tečúcou vodou alebo ich dôkladne povysávajte.
  • Vnútro klimatizácie povysávajte, no dávajte si pozor, aby spotrebič nepovysával aj nejaký dôležitý komponent.
  • Vymeňte aktívne zložky klimatizácie.
  • Vyčistené filtre vráťte späť do klimatizácie.
  • Klimatizáciu zatvorte a zapojte do elektriny.

Čistenie vonkajšej jednotky

  • Z okolia klimatizácie odstráňte kamene, konáre, listy a ďalšie nečistoty.
  • Ak sa niektoré nečistoty dostali aj do jednotky, manuálne ich odstráňte.
  • Pomocou stlačeného vzduchu vyčistite lamely a výmenník.

Vymeňte alebo vyčistite všetky filtre

V klimatizácii sa nachádzajú rôzne filtre, ako je napríklad vzduchový alebo prachový. Pred letnou sezónou ich nezabudnite buď dôkladne vyčistiť, alebo vymeniť. Všetko závisí od toho, ako dlho ste ich používali.

Ak ste filtre vymenili tesne pred skončením minulej sezóny, umyte ich a vložte späť do klimatizácie. Na druhej strane, ak ste ich používali niekoľko mesiacov, mali by ste ich vymeniť za nové. Vo všeobecnosti sa totižto odporúča meniť filtre každé dva až tri mesiace v závislosti od ovzdušia v interiéri.

Klimatizáciu správne nastavte

Keď máte klimatizáciu skontrolovanú a vyčistenú, môžete ju nastaviť. Väčšina moderných zariadení vám umožňuje vybrať si rôzne programy alebo využiť časovače. Pomocou nich si klimatizáciu naprogramujete napríklad tak, že začne pracovať tesne predtým, ako prídete domov. Vďaka tomu budete mať istotu, že sa z práce, školy alebo nákupov vrátite do príjemne vychladeného interiéru.

Pri nastavovaní teploty myslite na správny teplotný rozdiel medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Ten by nemal prekročiť päť až sedem stupňov Celzia. To znamená, že keď je vonku napríklad 30 stupňov, klimatizácia by mala chladiť na 23 až 25 stupňov.

 

Keď s klimatizáciou nie je niečo v poriadku

Zdá sa vám, že klimatizácia po zapnutí vydáva neprirodzené zvuky alebo je príliš hlučná? Prípadne ste si pri kontrole všimli, že nie je niečo v poriadku? Chybu sa nesnažte opraviť sami. Celú situáciu by ste mohli zhoršiť. Namiesto toho sa obráťte na odborníkov, ktorí vám zariadenie nielenže prezrú, ale taktiež zistia, kde je problém a rovno ho aj vyriešia.

Na odborníkov sa môžete obrátiť aj vtedy, keď nemáte čas alebo neviete, ako správne klimatizáciu skontrolovať či čistiť. My v TeploZima sa vám na ňu pozrieme a v priebehu niekoľkých hodín ju pripravíme na ďalšiu sezónu.

Okrem servisu klimatizácie u nás môžete využiť aj poradenstvo pri výbere a profesionálnu montáž klimatizácie. Ak by vám teda zariadenie chýbalo, radi vám pomôžeme aj v tejto oblasti.