V čase, kedy sú letné mesiace čoraz teplejšie, premýšľa nad kúpou klimatizácie nejedna domácnosť. Niet sa však ani čomu čudovať. Kvalitné zariadenie dokáže znížiť teplotu v prehriatom dome a vytvoriť príjemnú atmosféru na prácu aj oddych. Mnohých potenciálnych zákazníkov ale spolu s funkciami a možnosťami používania zaujíma ešte jedna vec, a tou je spotreba. Koľko v priemere stojí prevádzka klimatizácie a ako výrazne ovplyvní rodinný rozpočet?

Spotreba a fungovanie klimatizácie

Klimatizácia je charakteristická tým, že funguje veľmi podobne ako tepelné čerpadlo. To v praxi znamená, že väčšinu energie, približne 70 % až 80 %, získava z okolitého vzduchu a zvyšok vytvára pomocou elektrickej energie.

Keďže sa ale teplotné podmienky pravidelne menia, je dôležité myslieť na to, že sa bude meniť aj výkon zariadenia. Počas nákupu klimatizácie by ste preto mali sledovať najmä celoročnú účinnosť pri chladení. Tá vám poskytne ten najlepší prehľad o tom, koľko budete musieť približne investovať do jej prevádzky.

Celoročnú účinnosť chladenia nájdete na štítku alebo v popise výrobku pod skratkou SEER. V prípade, že by zariadenie dokázalo vzduch aj ohrievať, na štítku bude taktiež celoročná účinnosť vykurovania, ktorá sa označuje skratkou SCOP.

 

Čo všetko ovplyvňuje spotrebu klimatizácie?

Spotreba je parameter, ktorý nie je jednotný a odlišuje sa v závislosti od zvoleného modelu klimatizácie. Priemerná spotreba sa uvádza na 300 kWh za rok, no toto číslo môžu ovplyvniť nasledujúce faktory:

  • Energetická trieda zariadenia – rovnako ako elektrospotrebiče, aj klimatizácie sa delia do niekoľkých energetických tried, pričom platí, že tou najlepšou je trieda A. Do nej spadajú tie najúčinnejšie zariadenia s najnižšou spotrebou. V porovnaní s výrobkami z nižších kategórií sú síce drahšie, no počiatočná investícia sa vám pomerne rýchlo vráti, pretože ušetríte na ich prevádzke.
  • Typ klimatizácie – spotreba sa odlišuje aj v závislosti od toho, či máte nástennú, kazetovú, podstropnú, parapetnú alebo samostatne stojacu klimatizáciu.
  • Značka – výrobky jednotlivých značiek sa líšia v mnohých detailoch vrátane spotreby. Väčšina z nich má však vo svojej ponuke viac aj menej úsporné produkty v rôznych cenových kategóriách, vďaka čomu si na svoje príde úplne každý.
  • Ročné obdobie a teplota – v neposlednom rade na spotrebu vplýva aj teplota. Keď je vonku horúco, klimatizácia musí pracovať viac ako počas miernych a príjemne teplých dní. Jej spotreba býva preto vyššia.

Ako znížiť spotrebu klimatizácie?

Ak sa vám zdá spotreba klimatizácie príliš vysoká, môžete ju znížiť niekoľkými praktickými trikmi:

Vetrajte len nárazovo

Pred zapnutím klimatizácie interiér poriadne vyvetrajte a následne zatvorte všetky okná. Neskôr, keď budete potrebovať čerstvý vzduch, vetrajte nárazovo a krátkodobo. Zabránite tak úniku chladného vzduchu a tomu, že klimatizácia bude musieť stále pracovať.

Interiér ochladzujte na primeranú teplotu

Čím nižšiu teplotu si nastavíte, tým viac energie klimatizácia spotrebuje. To však nie je jediná nevýhoda. Príliš nízke teploty spôsobujú telu šok, ktorý môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Preto to zbytočne nepreháňajte. Pri nastavovaní teploty sa držte rád odborníkov a vyhnite sa viac ako sedemstupňovému rozdielu.

 

Uistite sa, že klimatizácii nestojí nič v ceste

Každá prekážka spomaľuje rozširovanie studeného vzduchu a môže spôsobiť, že zariadenie bude zvyšovať svoj výkon a zároveň aj spotrebu. Práve preto je dobré, keď montáž klimatizácie necháte na odborníkov. My v TeploZima nájdeme to najlepšie miesto pre vnútornú a vonkajšiu jednotku a postaráme sa aj o ich údržbu a servis.

Klimatizáciu pravidelne čistite

Na zvýšenie spotreby môže mať vplyv aj množstvo usadeného prachu a iných nečistôt. Zariadenie preto pravidelne, ideálne raz alebo dvakrát do roka vyčistite a skontrolujte.