Klimatizácia je v našich končinách čoraz obľúbenejšia. Niet sa však ani čomu čudovať. Letné mesiace sú každým rokom teplejšie a komplikujú nielen pracovný, ale aj bežný život. Kvôli vysokým teplotám sa nedokážeme sústrediť, oddychovať ani spať. Premýšľate, že by ste si zaobstarali klimatizáciu, no ešte predtým chcete vedieť, ako funguje? V tom prípade čítajte ďalej.
Typy klimatizácií
Klimatizácie sa môžu deliť na základe viacerých parametrov. Z konštrukčného hľadiska hovoríme o týchto druhoch:
Klimatizácie podľa počtu vnútorných jednotiek
Podľa tohto parametra rozdeľujeme klimatizácie na:
- Mono-split klimatizácie – charakteristické sú tým, že na vonkajšiu jednotku je napojená len jedna vnútorná. Ide tak o výborné riešenie do domov alebo bytov, ktorým stačí chladiť jednu miestnosť.
- Multi-split klimatizácie – v súčasnosti ide o najobľúbenejšie riešenie vhodné do domácností aj podnikateľských priestorov. Skladá sa z jednej vonkajšej jednotky, na ktorú sa pripája viacero vnútorných. Klimatizáciou tak veľmi jednoducho vychladíte celý dom či budovu.
Klimatizácie podľa typu vnútorných jednotiek
Klimatizácie môžeme deliť aj podľa toho, akú majú vnútornú jednotku, a to na:
- Nástenné klimatizácie – najrozšírenejší model, s ktorým sa dnes stretnete v mnohých interiéroch. Jeho výhodou je to, že má rôzne dizajnové prevedenia, takže ho ľahko skombinujete s iným zariadením. Plus, pri bežnom fungovaní v domácnosti nezavadzia, pretože býva umiestnený vo vyššej časti zvislej steny.
- Kanálové klimatizácie – minimalistické riešenie, pri ktorom nemusíte riešiť jeho dizajn. Klimatizácia sa totižto ukrýva do sadrokartónového podkladu, takže z nej vidno len nasávaciu a výfukovú mriežku. Jej mínusom je to, že si vyžaduje väčší stavebný zásah. Nestačí ju len zavesiť na stenu ako nástenný typ.
- Kazetové klimatizácie – rozšírené sú najmä v hoteloch, reštauráciách a baroch. Nachádzajú sa na strope a dajú sa ľahko napojiť na prívod čerstvého vzduchu.
- Podstropné klimatizácie – určené sú do priestorov s vysokými stropmi a väčšími nárokmi na výkon, ako sú napríklad výrobné haly alebo rozľahlé predajne. V domácnostiach či menších priestoroch by boli zbytočné.
- Parapetné klimatizácie – na prvý pohľad pripomínajú radiátor. Inštalujú sa do interiérov, kde nie je miesto na nástenné prevedenie.
Klasické vs mobilné klimatizácie
Okrem klasických klimatizácií existujú aj prenosné, resp. mobilné typy. Tie sú ideálne pre ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť stavebným zásahom a stačí im vychladiť len menší priestor.
Mobilné klimatizácie pozostávajú z hlavnej klimatizačnej jednotky a hadice, cez ktorú prúdi odpadový vzduch. Hadica sa umiestňuje do okna, prípadne sa jej môže vytvoriť prierez v stene. Druhá možnosť je spravidla lepšia, pretože po zapnutí spotrebiča môžete okno pokojne zatvoriť a zabrániť tak prúdeniu teplého vzduchu dovnútra.
Výhodou mobilných klimatizácií je najmä to, že sú lacnejšie ako tie bežné, ich inštalácia je veľmi jednoduchá a dajú sa ľahko prenášať. Plus, mnohé majú aj dodatočné funkcie, ako napríklad odvlhčovanie, vykurovanie alebo nočný režim.
Na druhej strane, mobilná klimatizácia vám nikdy neposkytne tak dobré výsledky z chladenia ako nástenná alebo parapetná. Nehovoriac o tom, že má vyššiu hlučnosť a často aj spotrebu.
Základné fungovanie klimatizácie
V jednoduchosti povedané, klimatizácie ochladzujú budovy tak, že pomocou špeciálneho chladiva odoberajú teplo zvnútra a prenášajú ho von. Chladivo s teplým vzduchom prechádza cez medené potrubie a následne ho odovzdáva vonkajšej jednotke. Tá ho pomocou ventilátora fúka von.
Komponenty klimatizácie
Jednotlivé typy klimatizácií sa od seba odlišujú v závislosti od vami zvoleného modelu a značky. Vo všeobecnosti sa však skladajú z piatich mechanických komponentov, ktorými sú:
- kompresor,
- kondenzátor,
- výparník,
- ventilátor,
- chemické chladivo.
Kondenzátor, kompresor a ventilátor sa nachádzajú vo vonkajšej jednotke. Tá produkuje teplo a nesmie byť umiestnená v uzavretých priestoroch.
Proces fungovania klimatizácie
Vonkajšia a vnútorná časť klimatizácie sú prepojené medeným potrubím. Cez toto potrubie prúdi chemické chladivo, ktoré vďaka teplote mení svoje skupenstvo z kvapalného na plynné a naopak.
Základom celého systému je kompresor starajúci sa o nasávanie chladiva v plynnom stave. To sa následne stláča, čím sa zvyšuje tlak a teplota. Skupenstvo chladiva sa tak postupne mení na kvapalné, ktoré sa ďalej prečerpáva do kondenzátora.
Kondenzátor zaisťuje prúdenie vzduchu cez potrubie, kde sa nachádza chladivo, a odoberá tak interiéru teplo. Chladivo potom putuje do vnútornej jednotky, ktorá pomocou výparníka a ventilátora zabezpečuje chladný vzduch a ochladenie miestnosti.
Populárne značky klimatizácií
Pri nákupe klimatizácie je dôležité sledovať viacero faktorov vrátane značky. Tá vám dopredu napovie napríklad to, aké kvalitné bude zariadenie, ktoré ste si zvolili. Spravidla totižto platí, že kvalitní a overení výrobcovia vám poskytnú klimatizácie, na ktoré sa budete môcť spoliehať dlhé roky.
K obľúbeným značkám klimatizácií, ktoré aktuálne nájdete na trhu, patria:
- Beko,
- LG,
Cíťte sa v interiéri príjemne počas celého leta
Tropické teploty sú nepríjemným problémom, ktorý sa však dá veľmi ľahko vyriešiť. Stačí si zaobstarať výkonnú klimatizáciu starajúcu sa o príjemné prostredie v každom interiéri. Ak si chcete byť istí výberom kvalitného zariadenia, obráťte sa na profesionálov z TeploZima, ktorí vám poskytnú ako odborné poradenstvo, tak aj montáž klimatizácie.