Tepelné čerpadlo patrí medzi obľúbené alternatívne zdroje vykurovania. Na to, aby však mohlo domácnosť skutočne vyhriať, si musíte vybrať dostatočne výkonný model, ktorý bude vedieť pokryť všetky vaše potreby. Ako si zvoliť to najlepšie čerpadlo a na čo si pri tom dávať pozor? Využite naše overené rady.

Výkon čerpadla

Výkon čerpadla je jedným z hlavných faktorov, na ktoré by ste pri jeho výbere mali pozerať. Príliš slabé zariadenie totižto nebude vedieť domácnosť dostatočne vyhriať a veľmi silné vám zas bude úplne zbytočné, pretože nevyužijete jeho potenciál.

Výkon sa odvíja najmä od troch dodatočných parametrov, ktorými sú:

  • veľkosť domu,
  • počet členov domácnosti,
  • oblasť, v ktorej žijete.

O každom si povieme niečo viac.

Veľkosť domu

Najväčší vplyv na výkon čerpadla má rozhodne dom a jeho veľkosť. Masívne stavby si budú vyžadovať výkonnejšie zariadenia nehľadiac na to, koľko ľudí v nich žije. Platí to však aj naopak. Menšie domy, chalupy alebo chaty si vystačia aj s lacnejším a menej výkonným výrobkom, ktorému nebude robiť problém ohriať zopár miestností.

 

Počet členov domácnosti

V prípade, že tepelné čerpadlo plánujete používať na ohrev vody, do úvahy budete musieť brať aj to, koľko ľudí býva v domácnosti. Na jedného člena sa vo všeobecnosti berie hodnota okolo 250 W.

Oblasť, v ktorej žijete

Na tento parameter budete musieť pozerať predovšetkým vtedy, keď sa rozhodnete pre vzduchové tepelné čerpadlo. Jeho výkon totižto výrazne ovplyvňujú práve poveternostné podmienky.

Dobrou správou je, že výrobcovia uvádzajú výkonové parametre pre klimatické podmienky danej oblasti priamo na štítkoch. A síce sú dané údaje len orientačné, získate vďaka nim aspoň predstavu o tom, aký výkon zariadenie poskytne vo vašom regióne.

Typ čerpadla

Tepelné čerpadlá sa podľa typu delia do troch základných skupín, ktorými sú:

  • Tepelné čerpadlá vzduch/voda – patria medzi najrozšírenejšie typy. Teplo získavajú z okolitého vzduchu, vďaka čomu si nevyžadujú náročnú montáž, ktorá sa spája s čerpadlami voda/voda alebo zem/voda. K ich výhodám sa radia aj nízke prevádzkové náklady a skvelá cena. Naopak, nevýhodou je výkon, ktorý klesá, keď teploty spadnú pod -15 °C.
  • Tepelné čerpadlá voda/voda – teplo získavajú z najbližšieho vodného zdroja, ktorým môže byť napríklad jazero. Sú vysoko účinné a vedia pracovať aj počas dní, keď teploty klesnú hlboko pod bod mrazu. Nevýhodou tepelných čerpadiel voda/voda je komplikovanejšia montáž a vyššie náklady spojené so servisom.
  • Tepelné čerpadlá zem/voda – charakteristické sú tým, že teplo získavajú priamo z pôdy. Robia tak prostredníctvom plošných zemných kolektorov a hlbinných zemných vrtov. Ich najväčšou výhodou je teplotná stabilita a to, že vedia pracovať aj v mínusových teplotách. Naopak, nevýhodou je komplikovaná inštalácia.

Funkcie čerpadla

Pri výbere čerpadla sa musíte rozhodnúť, aké funkcie chcete, aby malo. Jeho hlavnou úlohou býva zvyčajne vykurovanie domácnosti. Mnohí ho následne používajú aj na ohrev vody, čím efektívne šetria desiatky až stovky eur ročne.

Moderné tepelné čerpadlá môžu mať aj ďalšie funkcie, ako napríklad ochladenie interiéru. Vedia tak bez akýchkoľvek problémov nahradiť klimatizáciu.

 

S výberom vám pomôžu odborníci

Nákup čerpadla sa môže zdať náročný a komplikovaný. Ak netušíte, kde začať, obráťte sa na odborníkov a celý proces si zjednodušte. My v TeploZima vám so všetkým veľmi radi pomôžeme. Na základe vašich požiadaviek zvolíme riešenie, ktoré vám bude vyhovovať a pokryje vaše potreby.

Po výbere čerpadla vám vieme poskytnúť aj montáž tepelných čerpadiel v Bratislave a okolí, takže sa nemusíte báť, že táto práca zostane na vás.