Klimatizácia si síce nevyžaduje každodenné čistenie, no to neznamená, že nepotrebuje žiadnu údržbu. Práve naopak. Pravidelná a dôkladná starostlivosť vie predĺžiť jej životnosť a zaistiť, že aj po niekoľkých rokoch bude pracovať tak, ako má. Ako často by ste mali klimatizáciu čistiť a na čo všetko pri tom myslieť?
Koľkokrát do roka klimatizáciu čistiť?
Klimatizáciu by ste mali čistiť minimálne jedenkrát do roka. Najlepšie tesne pred začatím letnej sezóny, kedy ju s veľkou pravdepodobnosťou znovu zapnete. Detailnou prehliadkou a vyčistením vnútornej aj vonkajšej jednotky si zaistíte, že je všetko v poriadku a zariadenie bude pracovať tak, ako má.
Trochu iná situácia nastáva vtedy, keď klimatizáciu používate celý rok. To znamená, nielen na chladenie v lete, ale aj na oteplenie priestoru počas chladnej jari alebo jesene. V takýchto prípadoch je ideálne klimatizáciu kontrolovať a čistiť aspoň dvakrát do roka.
Čistenie vo výnimočných situáciách
Klimatizáciu musíte okrem obdobia pred alebo po sezóne vyčistiť aj vtedy, keď vydáva neprirodzené zvuky, nemá dostatočne vysoký výkon alebo je veľmi hlučná. Je totižto možné, že dôvodom týchto problémov je prach, ktorý sa do zariadenia dostal počas toho, ako bolo zapnuté a pracovalo.
Ak by klimatizácia nefungovala správne ani po tom, ako ju vyčistíte, obráťte sa na odborníkov. Nesnažte sa ju opraviť. Celú situáciu by ste mohli zhoršiť.
Prečo je dôležité klimatizáciu čistiť?
Rovnako ako na iné zariadenia v domácnosti, aj na klimatizáciu padá prach, ktorý sa následne dostáva do jej vnútra. Nehovoriac o tom, že mnohé prachové častice zbiera pri svojej práci. Tie sa v nej ukladajú a pri nedostatočnom alebo nesprávnom čistení môžu spôsobovať komplikácie ako je znížený výkon, zvýšená spotreba alebo prehrievanie.
To však nie je všetko. Klimatizácia plná nečistôt taktiež ohrozuje zdravie, pretože v inak zdravom interiéri rozširuje prach či dokonca rôzne choroboplodné zárodky.
Spôsob čistenia vnútornej jednotky
Čistenie vnútornej jednotky nie je náročné. Kľúčové je však, aby ste so zariadením pracovali opatrne. Len tak sa vyhnete zlomeniu alebo inému manuálnemu zničeniu jednotlivých častí.
Pred čistením klimatizáciu najprv vypojte z elektriny a následne sa držte tohto postupu:
- Pomocou mäkkej handričky a vody zotrite z krytu klimatizácie všetok prach.
- Zariadenie otvorte a vyberte z neho vzduchový, prachový a všetky ostatné filtre, ktoré sa v ňom nachádzajú.
- Filtre povysávajte alebo ich opláchnite vo vlažnej vode a dobre vyčistite.
- Povysávajte vnútro klimatizácie. Popritom si dávajte pozor, aby ste náhodou nepovysávali nejaký dôležitý komponent.
- Vymeňte aktívne zložky.
- Suché a čisté filtre vráťte späť do klimatizácie.
- Klimatizáciu zatvorte a zapojte do elektriny.
Ak by filtre alebo iné časti klimatizácie zapáchali, zaobstarajte si špeciálne čistiace prostriedky, ktoré sú určené práve na tento typ zariadenia.
Čistenie vonkajšej jednotky
Vonkajšiu jednotku nemusíte kvôli čisteniu rozoberať. Stačí len, aby ste z nej odstránili väčšie kusy nečistôt, napríklad kamene a listy, a skontrolovali, či niektoré časti nie sú polámané alebo inak zničené.
Následne sa presuňte na lamely a výmenník, ktoré vyčistíte pomocou stlačeného vzduchu. Ten odstráni všetky usadeniny aj prachové častice.
Je potrebný aj odborný servis?
Keď sa o klimatizáciu pravidelne staráte, spravidla si nevyžaduje žiaden profesionálny servis. Na druhej strane, na odborníkov by ste sa mali určite obrátiť, keď si všimnete, že so zariadením nie je niečo v poriadku. Prípadne vtedy, keď sa klimatizácia príliš dlho nepoužívala a potrebuje hĺbkové a profesionálne vyčistenie.
Dobrou správou je, že odborníkov, ktorí vám s tým pomôžu, nemusíte hľadať dlho. My v TeploZima okrem montáže klimatizácie poskytujeme aj dôkladný servis a údržbu. Vďaka tomu budete mať vždy istotu, že vaše zariadenie funguje správne a naplno.