Súčasťou fotovoltaiky sú rôzne doplnky a typy príslušenstva. Kým niektoré si pre správny chod zariadenia musíte zaobstarať, iné sú voliteľné. A práve do tejto kategórie sa radí solárna batéria, ktorá vie uložiť veľké množstvo prebytočnej energie. Aké ďalšie výhody so sebou prináša a prečo by ste mali porozmýšľať nad jej kúpou?

Solárne panely umiestnené na streche domu.

Ako funguje solárna batéria?

Solárna batéria je zariadenie, ktoré slúži na uloženie prebytočnej energie zo solárnych panelov. Tú následne môžete využiť napríklad v noci alebo počas sychravých dní, kedy vonku nie je dostatok slnečných lúčov.

To, koľko energie batéria dokáže uložiť, sa odvíja od vami zvoleného modelu. Rovnako ako spôsob používania, životnosť či účinnosť. Výber zariadenia je preto dôležité zvážiť a ideálne skonzultovať aj s odborníkom, ktorý bude presne vedieť, aký výrobok potrebujete.

 

Prečo by ste mali zvážiť investíciu do solárnej batérie?

Solárna batéria je skvelým pomocníkom vhodným do každej domácnosti. Zaručuje vám, že počas slnečných dní, kedy fotovoltaika pracuje na maximum, nedôjde k znehodnoteniu vytvorenej energie. Batéria ju všetku uskladní a umožní vám použiť ju o niekoľko hodín či dokonca dní.

Vďaka solárnej batérii získate určitý pocit istoty. Nebudete totižto vystavení rôznym výkyvom počasia, kvôli ktorým by ste mohli zostať bez elektriny či teplej vody. Ak sa teda náhodou stane, že cez deň nebude svietiť slnko, batériu stačí len zapnúť a využiť energiu, ktorú predtým uskladnila.

V neposlednom rade netreba zabúdať ani na to, že solárne batérie majú ľahké používanie aj údržbu. Po tom, ako si ich zaobstaráte, zvyčajne nepotrebujete ďalší zásah od odborníka. Všetko zvládnete sami.

Aký typ solárnej batérie je ten najlepší?

Na trhu sa nachádzajú rôzne modely solárnych batérií. Máte tak istotu, že nájdete zariadenie, ktoré bude spĺňať všetky vaše požiadavky.

V súčasnosti sa solárne batérie rozdeľujú na tri základné typy:

  • Údržbová olovená batéria – pri nákupe sa môžete stretnúť aj s názvom trakčná. Jej charakteristickou črtou je to, že pri svojej práci vylučuje plyn. Musí byť preto v dobre vetranej miestnosti. Okrem toho vyžaduje kontrolu minimálne raz za mesiac a pravidelné dopĺňanie destilovanej vody. Plusom údržbovej olovenej batérie je jej nízka cena. Na druhej strane, mínusom je zas náročnejšia údržba a nižšia výkonnosť.
  • Bezúdržbová olovená batéria – na rozdiel od údržbovej nepotrebuje tak dôkladnú starostlivosť. Nehovoriac o tom, že má väčšiu cyklickú životnosť, takže vám vydrží oveľa dlhšie. Nevýhodou je vyššia cena.
  • Lítiová batéria – zo všetkých troch spomenutých má najdlhšiu životnosť a najvyššiu efektívnosť. Mnohí výrobcovia vám na ňu dokonca poskytnú aj 10-ročnú záruku, pričom väčšina kvalitných modelov vydrží oveľa dlhšie. Pre porovnanie, olovené batérie by ste za obdobie desiatich rokov museli meniť 2 až 3-krát. Mínusom lítiových batérií je vyššia cena.

 

Ako si vybrať tú najlepšiu solárnu batériu?

Pri výbere solárnej batérie musíte dbať na niekoľko faktorov, ktoré ovplyvnia, ako sa vám bude používať a aká bude jej životnosť. K nim patria:

  • typ batérie,
  • počet cyklov,
  • kapacita,
  • napätie batérie.

Následne sa taktiež uistite, že zvolená solárna batéria je hlboko-cyklová. To znamená, že sa môže úplne vybiť aj na dlhšiu dobu bez toho, aby sa jej výrazne znížila kapacita alebo výkon.

Ak by sa vám zdal nákup solárnej batérie príliš komplikovaný a bojíte sa, že si zvolíte nesprávne, obráťte sa na nás. Vďaka rokom skúseností vám na základe vašich požiadaviek a fotovoltaiky vyberieme ten najlepší model, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky.