Náklady na energie sú čoraz vyššie. Mnohí preto rozmýšľajú, ako ich znížiť na minimum a ušetriť tak zopár desiatok či rovno stoviek eur. Medzi jedny z najefektívnejších riešení sa radia energeticky pasívne domy, o ktorých sa posledné roky hovorí oveľa častejšie. Čo vlastne toto označenie predstavuje a aké výhody so sebou prináša?
Čo je energeticky pasívny dom?
Energeticky pasívny dom je stavba, ktorá na bežnú prevádzku potrebuje minimálne množstvo energie. Popritom však stále poskytuje príjemný priestor na bývanie, a to nielen počas zimy, keď vonku mrzne, ale aj v lete, keď teploty dosahujú maximá.
Stavba, ktorú môžeme označiť ako energeticky pasívnu, má počas roka nároky pri dokurovaní v hodnote od 5 do 15 kWh/m².a. V prípade primárnej energie na vykurovanie a prípravu teplej vody sa táto hodnota zvyšuje na 42 kWh/m².a. Vo všeobecnosti však platí, že celková spotreba domácnosti by nemala prekročiť 120 kWh/m².a.
V spojitosti s pasívnym domom sa môžete stretnúť aj s ďalšími energeticky úspornými stavbami. Tými sú:
- Nízkoenergetické domy – spadajú sem stavby, ktoré na vykurovanie využijú maximálne 50 kWh/m².a energie.
- Nulové domy – na vykurovanie využijú menej ako 5 kWh/m².a energie.
- Plusové – známe sú tým, že vytvoria viac energie, ako spotrebujú.
Ako znížiť energetické nároky pasívnej stavby?
Energetické nároky pasívnej stavby sa dajú znížiť niekoľkými spôsobmi. Zvyčajne sa na to používajú:
Tepelné čerpadlá
Tepelné čerpadlá sú skvelým zdrojom tepla, ktorý vám ušetrí množstvo nákladov. Ideálne sú ako na vykurovanie, tak aj na ohrev vody či chladenie. Na trhu sa nachádzajú viaceré modely, ktoré sa od seba odlišujú spôsobom práce či výkonom. Určite tak nájdete zariadenie, ktoré bude vyhovovať vašim požiadavkám.
Fotovoltaika
Fotovoltaika je výborná na ohrev vody, vykurovanie či vytváranie elektriny určenej na zapojenie spotrebičov. Okrem toho poteší jednoduchou údržbou, tichým chodom a tým, že prebytočnú energiu vie uchovávať v solárnych batériách.
Slnečné kolektory
Slnečné kolektory sú vhodné najmä na ohrev vody. Práve preto sú skôr doplnkom, ako hlavným zdrojom tepla. Mnohé energeticky pasívne domy ich spravidla kombinujú s tepelnými čerpadlami.
Ďalšie riešenia
Okrem jedného zo spomenutých zdrojov tepla a energie by mala mať pasívna stavba aj tepelnoizolačný a vzduchotesný obal, ktorý znižuje tepelné straty. A zároveň by jej nemala chýbať ani rekuperácia.
Prečo sa rozhodnúť pre energeticky pasívny dom?
Energeticky pasívne domy majú množstvo výhod, vďaka čomu sú výborným riešením pre každého, kto chce ušetriť. K tým najväčším sa radia:
- Minimálne náklady na prevádzku – ich výška závisí od zdroja tepla či energie, no v porovnaní s klasicky riešeným domom sú výrazne nižšie. Každý mesiac tak môžete ušetriť desiatky až stovky eur.
- Nemusí ísť o novú a modernú stavbu – energeticky pasívny dom môže byť aj staršia budova. Základom je, aby mala čo najjednoduchšie dispozičné riešenie. Platí totižto, že čím je nehnuteľnosť menej komplikovaná, tým má menšie teplotné straty. Následne je kľúčová aj strecha. Najlepšie je zateplené prevedenie s miernym sklonom.
- Zdravý a čistý priestor – pasívne domy spravidla disponujú rekuperáciou, ktorá sa stará o pravidelnú výmenu vzduchu. Tým zaručuje príjemný a zdravý priestor bez množstva alergénov a baktérií.
- Menšie nároky na priestor – tepelné čerpadlá, fotovoltaika, slnečné kolektory ani rekuperácia si nevyžadujú veľa miesta v interiéri. Sú preto skvelé aj do malých domácností.
Možnosť zníženia nákladov na nákup zariadenia – štát v súčasnosti poskytuje dotácie formou programu “Zelená domácnostiam”. Pomocou neho môžete ušetriť pri nákupe fotovoltaických panelov, kolektorov, čerpadiel, kotlov na biomasu a veterných turbín stovky až tisíce eur.