Každé letné obdobie je spojené s horúcim počasím, ktoré nemusí sedieť každej osobe. Aj keď sa nachádzame v miernom pásme, letné mesiace vedia byť veľmi nepríjemné. To platí najmä pre čas strávený v práci. Rozpálené kancelárie veľmi nepomáhajú podávať kvalitné výkony. Ak sa ešte máte vrátiť domov, kde je horúco rovnako ako vonku, nepridáva to na pohode. V dnešnej dobe však môžete siahnuť po kvalitnej klimatizačnej jednotke. Voľba tej správnej je však veľmi dôležitá, keďže každá z nich má využitie v iných priestoroch.
Veľmi populárnou sa v posledných rokoch stáva inverterová klimatizácia. Na prvý pohľad medzi nimi nenájdeme veľa rozdielov. To je však len počiatočný klam, keďže fungujú na inom princípe vďaka rozdielnym technológiám vo vnútri zariadenia, konkrétne v kompresore. Táto časť prístroja má najväčší odber elektrickej energie. A tu nájdeme najväčšie výhody klimatizácie s invertorom. Na rozdiel od takzvanej on/off klimatizácie, ktorá beží stále na konštantný výkon, invertorová klimatizácia prispôsobuje svoj výkon aktuálnym potrebám vnútornej jednotky. Týmto spôsobom dochádza k úsporám elektrickej energie ale aj predĺženiu životnosti samotnej jednotky.
Výhody invertorovej klimatizácie
Invertorová klimatizácia má množstvo výhod, ktoré súvisia s jej rozdielnym fungovaním. Inventor totiž dokáže zmeniť frekvenciu napätia pre kompresor v širokom rozsahu (15 až 105 Hz). Takto dokážeme regulovať výkon klimatizácie v rozmedzí 20 – 100 % požadovaného výkonu. Najväčšou výhodou je jej úspornosť. Dôležitá je vysoká energetická účinnosť. Oproti konvenčným on/off klimatizáciám dokáže inverter dosiahnuť požadovanú teplotu v miestnosti oveľa rýchlejšie. Následne už len udržiava teplotu na stanovenej úrovni.
Vďaka plynulej regulácie zaistíme odoberanie len takého výkonu, ktorý je dôležitý. V tomto prípade nedochádza takmer k žiadnym energetickým stratám pri rozbiehaní kompresora. Nenastáva ani prechladzovanie ktoré je tiež spojené s vyššími stratami. Ak si zadovážite modernú a kvalitnú klimatizáciu s invertorom s kondenzačnou jednotkou riadenou mikroprocesorom, dosiahnete neustále vyhodnocovanie stavu klimatizovaného priestoru a takto môžete prispôsobiť chod celého zariadenia.
Invertorová vs. neinvertorová. Porovnanie nákladov
Je samozrejmosťou, že každá domácnosť chce ušetriť na svojom chode čo najviac finančných prostriedkov. Veľké straty nastávajú najmä pri kúrení či v lete pri udržiavaní stálej príjemnej teploty. Najekonomickejšou cestou sa zdajú byť invertorové klimatizácie. Tie využívajú technológiu postavenú na princípe presného kontrolovania výkonu prístroja. Výkon kompresoru sa dokáže plne prispôsobiť vami požadovanej teplote, čiže ju dosiahnete oveľa rýchlejšie a udržanie jej stability je potom už hračkou. Konvenčné modely dokážu fungovať len na princípe zapnutia a vypnutia. Ide o veľmi nehospodárnu a neekologickú variantu, ktorá je spojená aj s veľkou hlučnosťou a nadmernými vibráciami.
Celé nastavenie teploty je dosť nepresné a ťažko udržateľné. Regulovať ju nie je jednoduché, a preto nedokážete dosiahnuť tak komfortné podmienky pre bývanie či prácu. Najväčší rozdiel pocítite v nákladoch. Pri existencii invertoru dokážete ušetriť viac ako štyridsať percent energie. V dnešnej dobe spojenej s vysokými cenami energií, ktoré majú tendenciu stále rásť, tak ide o veľmi dobrú investíciu. V prípade kvalitných multisplitových jednotkách dokážete vďaka elektricky riadeným viaccestným ventilom ušetriť dokonca až 65 percent, keďže viete nastaviť optimálny výkon každého koncového zariadenia.
Presnú hodnotu ušetrenia elektrického prúdu či financií viete zistiť vďaka koeficientu využiteľnosti energie EER. Tento koeficient udáva využiteľnosť energie v režime chladenia. Napríklad ak klimatizácia má výkon 5 KW pri chladení z príkonu 1 KW. Hodnota EER tejto klimatizácie je 5. Čím je vyšší tým je klimatizácia účinnejšia a úspornejšia.
Práve klimatizácie s invertorom ho ponúkajú v najvyššej možnej miere. Ich nákupom nepomôžete len vašej peňaženke, ale aj životnému prostrediu. Preto sa dostávajú na špicu popularity hlavne v rozvinutých krajinách, ako napríklad v Škandinávií či Kanade. Práve týmto smerom by sa mali uberať v budúcnosti všetci výrobcovia, na ktorých tlačí aj legislatíva Európskej Únie či iné ekologicky orientované kontrolné úrady. V neposlednom rade majú vyššiu životnosť, preto ide o investíciu na dlho. Nepotrebujú ani tak častý servis či zložitú údržbu. Od roku 2013 je možné dodávať do EÚ výlučne invertorové klimatizácie. Podľa ich účinnosti ich zaraďujeme do energetickej triedy A++ a A+++.