Je júl, vonku praží slnko a vy musíte trčať niekoľko hodín v rozpálenej budove a ešte k tomu aj pracovať? Asi sa zhodneme, že nejde o žiadnu príjemnú predstavu. Našťastie si postupom času dokážeme poradiť aj s nadmerným teplom v miestnostiach lacno a veľmi jednoducho. Najúčinnejším spôsobom je zadovážiť si vhodnú klimatizačnú jednotku. V prvom rade sa pri jej kúpe zamerajte na výkon a spotrebu elektriny. Základným parametrom pre určenie jej výkonu je chladiaci výkon, ktorý sa udáva najčastejšie vo watoch. Koľko elektriny spotrebuje klimatizácia udáva elektrický príkon. Dôležitým parametrom, ktorý by mal pri kúpe zavážiť, je efektivita chladenia, ktorá je takmer trojnásobná pri rovnakej spotrebe elektrickej energie ako pri elektrickom ohrievači. Ide o koeficient COP/EER. Čím je koeficient vyšší, tým je samotné zariadenie úspornejšie a efektívnejšie.
Čo je COP
COP – Coefficient of Performance – koeficient využiteľnosti energie v režime kúrenia. Čím vyšší, tým lepší (úspornejší a výkonnejší). Podľa výšky koeficientu COP sa klimatizácia zaraďuje do triedy energetickej účinnosti A až G, kde A je najúspornejšia.
Čo je EER
EER – Energy Efficiency Rating – koeficient využiteľnosti energie v režime chladenia. Čím vyšší, tým lepší (úspornejší a výkonnejší). Podľa výšky koeficientu EER sa klimatizácia zaraďuje do triedy energetickej účinnosti A až G, kde A je najúspornejšia.
Treba aj dôkladne zvážiť, priestor akej veľkosti chcete klimatizovať. Dôležitá je jeho členitosť aj počet miestností. Vhodné je si vypočítať ich objem. Ak sa tieto priestory nachádzajú na najvyššom poschodí prípadne ide o presklenú miestnosť, nachádza sa v nej veľa osôb, sú tu situované zariadenia vyžarujúce teplo alebo bezprostredne susedí s otvorenými priestormi, mali by ste sa poradiť s odborníkmi, aby ste ušetrili zbytočné náklady na jej fungovanie. Tie môžu byť vysoké aj v prípade, ak zle odhadnete polohu izby, plochu stien, počet elektrospotrebičov, typ stavby či plochu okien. Jednoducho výkon klimatizácie sa musí vypočítať pre každú miestnosť zvlášť.
Oplatí sa kúriť klimatizáciou v byte?
Často sa stretávame s názormi, že kúrenie pomocou elektriny je veľmi drahé. Vo všeobecnosti platí, že plyn je približne tri krát lacnejší ako elektrina. Ak sa bavíme o vykurovaní v dnešnej dobe, nie sú to presné čísla a pri správnom užívaní klimatizácie môžeme dokonca ušetriť. V tomto prípade sa bavíme o tepelnom čerpadle vzduch – vzduch, ktoré vykuruje alebo chladí priestor. Ich efektivita sa určuje podľa výkonovej hodnoty COP. Jeho hodnota sa tu pohybuje od 3 do 5. To znamená, že z 1 KW elektriny dokáže vytvoriť až 5 KW tepla. To znamená, že pri vhodnom výbere klimatizačnej jednotky je až päťkrát účinnejšia, ako iné elektrické formy vykurovania v byte. Tým pádom ušetríte množstvo energie a nákladov a ide o ideálnu cestu, ako priviesť teplo do vašej domácnosti.
Táto forma vykurovania je populárna najmä v severských krajinách, kde dbajú na životné prostredie. Výhodou nie je len to, koľko elektriny spotrebuje klimatizácia, ale aj jednoduchá inštalácia, vysoká flexibilita a minimálny zásah do budovy. Nemusíte už byť viac závislí na fosílnych palivách, keďže vám postačí len všade dostupná elektrická energia. Táto voľba je ideálna pre objekty ktoré nie sú trvalo využívané, ide prevažne o chaty alebo rekreačné domy.
Ak sa zaraďujete medzi ľudí čo majú radi technické vychytávky, tak súčasné klimatizačné jednotky môžete ovládať aj prostredníctvom internetu. Stačí iba doplniť vhodný wifi modul do klimatizačnej jednotky a môžete ju ovládať prostredníctvom mobilu alebo tabletu.
Aká klimatizácia vám šetri náklady
Práve prostriedky na vykurovanie či ochladzovanie vzduchu vo vašej domácnosti tvoria dôležitú časť rozpočtu každej rodiny. Aby bola spotreba klimatizácie v byte a vynaložené prostriedky na ňu čo najnižšie, mali by ste sa ju naučiť správne používať. Dobré je zvážiť kúpu klimatizácie s inventorom. ten vám bude regulovať výkon a meniť otáčky kompresora podľa aktuálnych podmienok a okolností. Ak máte tepelne izolovanú miestnosť, stačí vám zariadenie s nižším výkonom. Je zbytočné využívať plný výkon, ak nie ste doma. Ten si môžete regulovať aj na diaľku pomocou smartfonu alebo tabletu a schladiť alebo vykúriť domov až tesne pred vašim príchodom. Chladný vzduch by mal smerovať popod strop a sálavo klesať, nie aby smeroval priamo na vás.
Nie len z dôvodu ušetrenia, ale aj prevencii pred rôznymi zdravotnými ťažkosťami, by ste nemali pociťovať rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty v letných mesiacoch vyšší ako šesť stupňov Celzia. Vyhnite sa vytváraniu pretlaku správnym utesnením dverí či okien. Inak vám bude do miestnosti prúdiť studený alebo teplý vzduch a budete musieť využívať vyšší výkon zariadenia. To platí aj v prípade hadicových typov klimatických jednotiek, ktorých vývod von oknom treba utesniť vhodnými materiálmi. Pri výbere sa môžete poradiť aj s odborníkmi, ktorí vám pri vami poskytnutých správnych informáciách dokážu ušetriť množstvo peňazí.