Keď sa povie fotovoltaika, väčšina si predstaví solárne panely, ktoré dokážu vytvárať energiu zo slnečných lúčov, čím efektívne šetria náklady. A síce je táto vlastnosť jednou z najväčších výhod celého solárneho systému, rozhodne nie je jedinou. Aké sú jeho ďalšie silné stránky a prečo sa doň oplatí investovať?

Inštalácia a montáž solárnych panelov na strechu rodinného domu

Trvalo udržateľný zdroj energie

Slnko je trvalo udržateľný zdroj energie. Podľa odborníkov z NASA bude žiariť ešte ďalších 6,5 miliardy rokov. Toho, že by sa v krátkom čase vyčerpalo, sa teda nemusíte vôbec báť. 

Dokonca, obavy netreba mať ani v spojitosti s množstvom slnečných lúčov. Na našu planétu dopadá približne 120-tisíc terawattov slnečného žiarenia. To je 20-tisíckrát viac ako aktuálna spotreba energie na celom svete.

Ekologickosť

Solárne panely sú ekologické a šetrné voči životnému prostrediu. Pri svojej práci totižto nevytvárajú žiadne emisie. Určité množstvo síce vzniká počas ich výroby, no v porovnaní s bežnými zdrojmi energie je minimálne. 

Veľa energie

Moderné solárne systémy dokážu vytvoriť veľké množstvo energie každý jeden deň. Vďaka tomu efektívne znižujú vaše náklady za elektrinu a robia vás energeticky nezávislými.

Veľkou výhodou fotovoltaiky je okrem toho aj skutočnosť, že pracuje celý rok. Slnečné lúče premieňa na energiu nielen v lete, ale aj počas jesene alebo zimy, keď je slnko mierne pod mrakom.

To, koľko energie vám vyrobí fotovoltaika, sa nedá presne povedať. Všetko sa odvíja od počtu a typu panelov, ktorý si zvolíte, počasia či geografickej polohy. So správne navrhnutým systémom však môžete ušetriť aj viac ako 50 % nákladov.

 

Flexibilita

Solárne panely sú vysoko flexibilné. Inštalovať sa dajú na rovné aj šikmé strechy rodinných domov, garáží, záhradných altánkov a chalúp. Dokonca problém im nerobia ani populárne zelené strechy. Dajú sa totižto nakloniť tak, aby na ne dopadal dostatok slnečných lúčov a vedeli vám vyrobiť potrebné množstvo energie.

Fotovoltaika má taktiež široké možnosti využitia. Okrem ohrevu vody je ideálna na vykurovanie alebo napájanie zásuvkových obvodov. Skvelo vám tak poslúži napríklad na pohon elektrospotrebičov alebo nabíjanie elektromobilu.

Jednoduchá údržba

Solárne panely sú takmer bezúdržbové. Po tom, ako vám ich odborníci nainštalujú, na ne stačí raz za čas pozrieť a skontrolovať, či nie sú rozbité, alebo inak manuálne poškodené. Následne ich aspoň dvakrát za rok umyte a máte hotovo.

Na umývanie panelov používajte mäkkú handričku a čistú vodu. Vyhnite sa agresívnym čistiacim prostriedkom. A v prípade, že by ste na čistenie nemali čas alebo nevedeli, ako na to, obráťte sa na profesionálov, ktorí fotovoltaiku vyčistia za vás.

Tichý chod

Jednou z najväčších výhod je skutočnosť, že fotovoltaické panely pri svojej práci nevydávajú žiaden zvuk. Nijakým spôsobom vás tak nebudú vyrušovať pri práci, oddychu alebo počas spánku.

Dlhá životnosť

Životnosť solárnych panelov ovplyvňujú viaceré faktory vrátane počasia (sneh, dážď, krúpy), teplotných výkyvov či UV žiarenia. Mnohé kvalitné zariadenia vyrobené z pevných a odolných materiálov vám ale vydržia aj dlhšie ako 40 rokov.

 

Vývoj technológií

Oblasť fotovoltaiky sa neustále vyvíja a zlepšuje. Zariadenia sú vďaka tomu výkonnejšie, odolnejšie voči rôznym externým faktorom a dostupnejšie. Zaobstarať si ich tak môže čoraz viac domácností.

Napredovanie technológií však neovplyvňuje len samotné panely, ale aj príslušenstvo, ktoré je bežnou súčasťou fotovoltaiky. Do tejto kategórie spadajú napríklad solárne batérie. Tie sa dnes môžu pochváliť oveľa väčšou kapacitou ako v minulosti.