Rozhodli ste sa, že znížite svoje náklady na energie a zaobstaráte si fotovoltaiku? V tom prípade vás určite zaujíma, ako prebieha jej montáž. Práve preto sme si pripravili prehľadný článok s jednotlivými krokmi a dôležitými informáciami, ktoré by ste mali vedieť.

Montáž fotovoltaiky

Výber kvalitnej fotovoltaiky

Ešte predtým, ako k vám prídu pracovníci a namontujú solárne panely na strechu, sa musíte rozhodnúť, kde si ich kúpite. Fotovoltaiku dnes poskytuje veľké množstvo spoločností. Niektoré sú kvalitné viac, iné menej. Ak chcete, aby vám zariadenie fungovalo dlhé roky, uistite sa, že ste si zvolili odborníkov, ktorí majú v tejto oblasti skúsenosti a predávajú overené výrobky.

Profesionálna firma vám okrem kvalitných panelov ponúkne aj služby vo forme montáže a záručného servisu. Dokonca, niekedy sa stretnete aj s pozáručným servisom.

Samozrejme, fotovoltaiku si môžete nainštalovať aj sami. Takéto riešenie sa však spája s mnohými komplikáciami, ku ktorým sa radí pád z rebríka alebo strechy, nesprávny sklon panelov, zlé prepojenie jednotlivých častí systému alebo jeho úplné zničenie. Namiesto riskovania a strácania času, využite radšej montáž od odborníkov, ktorí vedia, čo robia.

Dohodnutie termínu

Keď si za pomoci profesionálov zvolíte solárne panely, ktoré budú vyhovovať vašim požiadavkám a streche, prichádza na rad výber termínu inštalácie. Platí, že montáž je možné robiť počas celého roka. Výnimkou je len veľmi zlé počasie, napríklad silný dážď alebo sneh. V takýchto situáciách si so spoločnosťou dohodnete nový termín.

Montáž solárnych panelov na strechu

V deň inštalácie sa k vám dostaví tím pracovníkov, ktorý si so sebou prinesie všetko príslušenstvo. Vy sa tak nemusíte vôbec ničím trápiť.

Pred začatím prác si odborníci najprv pripravia miesto inštalácie. Takto zaistia, že nedôjde k žiadnym úrazom alebo iným rizikám.

Následne pristúpia k inštalácii nosnej konštrukcie. Tá musí byť pevná. Len tak panely udrží a bude odolávať rôznym externým faktorom ako je dážď, sneh, mráz alebo slnko.

Na nosnú konštrukciu sa pripevnia fotovoltaické solárne panely, ktoré môžu byť doplnené aj o výkonové optimizéry. Toto zariadenie zvyšuje výkon fotovoltaiky a umožňuje vyrobiť až o 25 % viac energie. Nie je však povinnou súčasťou systému, preto, ak doň nechcete investovať, nemusíte.

Hlučnosť a dodatočné stavebné úpravy

Umiestňovanie nosnej konštrukcie a panelov na strechu je hlučnejšie. Preto odporúčame, aby ste si v deň inštalácie neplánovali žiadnu prácu, ktorá si vyžaduje pokojné a tiché prostredie.

Hluk môžu okrem toho spôsobovať aj dodatočné stavebné úpravy. O tých ale budete informovaní dopredu, už pri obhliadke domu.

Prepojenie jednotlivých častí

Prvá časť práce je hotová. Môžeme sa presunúť na tú ďalšiu. V rámci nej vám na vopred určené miesto pracovníci namontujú menič, poistkovú skrinku a prípadne aj solárnu batériu. Všetky komponenty navzájom prepoja a menič zapoja do elektrickej siete domu.

 

Otestovanie systému

Posledným krokom celej montáže je otestovanie systému. Odborníci vo vašej prítomnosti zistia, či všetko funguje tak, ako má. Zároveň taktiež vysvetlia spôsob fungovania zariadenia a zodpovedajú vaše otázky.

Pred odchodom pracovníci zariadenie vypnú. V tomto režime musí zostať dovtedy, kým sa neukončí proces pripojenia malého zdroja do príslušnej distribučnej sústavy. To trvá približne 6 týždňov. V niektorých situáciách aj viac.