Fungovanie fotovoltaiky sa dá veľmi jednoducho pochopiť. Na to, aby vám poskytla energiu, budete okrem panelov a slnka potrebovať ešte zopár komponentov. Ktoré to sú a ako vyzerá celý proces tvorby solárnej energie? Pripravili sme si pre vás prehľadné vysvetlenie.

Solárne panely

Čo je fotovoltaika a ako funguje?

Fotovoltaika je zariadenie, ktorého úlohou je meniť slnečné lúče na energiu. Charakteristická je tým, že sa skladá z viacerých komponentov, pričom k tým najviac viditeľným sa radia panely nachádzajúce sa spravidla na streche domu.

Samotný proces tvorby energie je jednoduchý a rýchly. Po tom, ako slnečné lúče dopadnú na panel, dochádza k tzv. fotoelektrickému javu. Vďaka tomu vzniká jednosmerný prúd, ktorý však na to, aby sa mohol použiť v domácnosti, musí byť zmenený na dvojsmerný.

O zmenu jednosmerného prúdu na dvojsmerný sa stará špeciálne zariadenie s názvom striedač. Ten je jednou zo základných súčastí celého systému. V prípade menších riešení do približne 4 kWp sa používajú jednofázové striedače. Ich hlavným znakom je to, že majú len jednu fázu. Elektrinu z fotovoltaiky tak môžu využívať iba spotrebiče, ktoré ste naň pripojili.

Mínusom jednofázového striedača je to, že v niektorých domácnostiach nie je možné neskoršie prepojenie fáz. Práve preto si vždy dobre premyslite, aké všetky spotrebiče na solárny zdroj pripojíte.

Z čoho sa fotovoltaika skladá?

Fotovoltaika sa skladá z niekoľkých základných častí. K nim sa radia:

Fotovoltaické panely

Aktuálne sú k dispozícii tri základné druhy panelov:

  • Monokryštalické – považujú sa za tie najefektívnejšie, pretože majú účinnosť pohybujúcu sa v hodnotách od 20 do 23 %. Ich veľkým plusom je tiež minimálna údržba a dlhá životnosť. Väčšina výrobcov ju garantuje na minimálne 25 rokov.
  • Polykryštalické – majú stále dostatočne vysokú výkonnosť, ktorá sa odhaduje na 17 až 20 %. Menšou nevýhodou je to, že na streche zaberajú oveľa viac miesta ako monokryštalické panely.
  • Amorfné – v súčasnosti sa používajú najmenej. Ich účinnosť je len od 10 do 12 %.

Nosná konštrukcia

Panely sa montujú na špeciálnu nosnú konštrukciu, ktorá musí byť pevná, aby sa z nej po krátkom čase nezošmykli a nezničili. Pamätajte však, že kvalitná konštrukcia nie je všetko. Aby ste si mohli byť istí, že fotovoltaika dobre pracuje, musia vám ju nainštalovať odborníci s rokmi skúseností. Tí budú vedieť, ako ju na strechu správne prichytiť a následne prepojiť s ďalším zariadením.

Výkonové optimizéry

Slúžia na maximalizovanie výkonu jednotlivých panelov. Elektráreň vďaka nim dokáže vytvoriť až o 25 % viac energie. Plus, zaisťuje, že aj keď sa výkon jedného panela zníži, napríklad z dôvodu znečistenia, ostatné budú pracovať na 100 %.

Striedač

Kľúčový komponent, vďaka ktorému môžete energiu z fotovoltaiky používať napríklad na zapojenie elektrospotrebičov. Slúži na to, aby menil jednosmerný prúd na striedavý. Striedačov je na trhu viacero. S ich výberom vám pomôžu odborníci, ktorí na základe vašich potrieb a požiadaviek odporučia ten najlepší model.

Elektromer

Keď sa rozhodnete pre fotovoltaiku, klasický elektromer budete musieť vymeniť za typ so štvorkvadrantným meraním. Ten bude vedieť merať výrobu aj spotrebu energie na všetkých troch fázach.

Najlepšie výsledky vám poskytne len kvalitný systém

Fotovoltaika je skvelým riešením do každej jednej domácnosti. Ak však chcete, aby bola výkonná a pracovala bez väčších problémov, zaobstarajte si ju od overeného predajcu. Ten vám spolu s ňou poskytne aj profesionálnu montáž a záručný aj pozáručný servis.