Počas letných mesiacov každý z nás uvažuje nad tým, ako si spríjemniť pobyt v uzavretých a rozpálených miestnostiach. Či už ide o domácnosť alebo čas strávený v práci, nie je vôbec jednoduché fungovať v teplotách nad tridsať stupňov Celzia. Medzi najefektívnejšie kroky patrí zadováženie si klimatizačnej jednotky. Tá nám pomôže vyrovnať sa s horúcim počasím a ak sa ju naučíme správne používať, môže to byť voľba na nezaplatenie. Aj pri nej však hrozia rôzne komplikácie, či už ide o zhoršenie zdravotného stavu alebo nepríjemný smrad z klimatizácie.
Oba prípady vznikajú najčastejšie vtedy, ak nedbáme na dostatočné čistenie bytovej klimatizácie. V jej vnútri sa totiž množí množstvo rôznych plesní či baktérií. Tie sa neskôr vďaka ventilácií dostávajú do okolia. Keďže následne víria po miestnosti, veľmi ľahko vám dokážu uškodiť. Najviac ohrozené sú deti, osoby so zníženou imunitou a dôchodcovia. Môžu sa tak u vás objaviť rôzne alergické reakcie, kožné či respiračné ochorenia.
Hlavnými príznakmi nedostatočne udržiavanej klimatizácie sú:
- Slabé prúdenie vzduchu
- Pokles výkonu
- Výskyt nečistôt
- Zvýšená spotreba energie
- Náchylnosť na tvorbu námrazy a presakovanie vody
To však nie je jediný problém. Mikroorganizmy v jej vnútri dokážu privodiť veľmi nepríjemný zápach. Ľudia si najprv neuvedomujú, že môže pochádzať práve z klimatizačnej jednotky. Väčšinou to zvaľujú na kanalizáciu alebo niečo iné. Opak je pravdou, môžu si za to sami. Okrem toho sa nedostatočná údržba klimatizácie v byte či práci odráža na kvalite jej výkonu. Pravidelným servisom zabezpečíte jej dlhšiu životnosť a dostatočnú kvalitu. Zverte svoju klímu do rúk profesionálom aspoň raz do roka, v prípade pracovných priestorov alebo tých, kde sa vyskytuje viac ľudí aj dva až štyrikrát a predídete tak jej poruchám a prípadným nepríjemnostiam.
Pomôže pravidelný servis
Všetkým týmto komplikáciám predídete úplne jednoducho. Stačí len vedieť, ako vyčistiť klimatizáciu v byte. Ak sa do toho nechcete púšťať sami, obráťte sa na odborníkov. Smradu z klimatizácie v byte, či skoncovaniu šírenia baktérií a plesní sa vyhnete vďaka vhodnej dezinfekcii a servisu, Konkrétne ide o profylaktický servis. Vďaka nemu znížite riziko zdravotných problémov a predĺžite životnosť zariadenia.
Tento servis pozostáva z kontroly elektrického zapojenia, kontroly odtoku kondenzátu, čistenia a dezinfekcie výmenníkov klimatizačného zariadenia či filtrov (dezinfekčný roztok odstráni sto percent baktérií a plesní, ktoré vznikajú z dôvodu kondenzácie v odtokovej vani) a kontroly tlaku chladiaceho média (aj jeho malý úbytok môže znížiť životnosť kompresora). Na všetko miniete len veľmi malé finančné prostriedky. Ak si však prepočítate, koľko by vás stála nová kvalitná klimatizácia a prípadné absencie v práci z dôvodu ochorení spôsobených jej nedostatočného vyčistenia tak zistíte, že sa to naozaj oplatí.
Kvalitné čistenie klimatizácie v byte si môžete objednať aj na našom webe vďaka našim vyškoleným profesionálom. Ak máte problém s klimatizačnou jednotkou v práci, obráťte sa na vášho zamestnávateľa, ktorý je povinný ju udržiavať v bezchybnom stave. Ak sa vám zdá, že vo vašej práci trpíte práve na jej zlý stav, môžete podať podnet na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý prešetruje sťažnosti zamestnancov meraním faktorov tepelno – vlhkostnej mikroklímy. Za zdravotnú nezávadnosť klimatizácie zodpovedá správca budovy alebo prevádzkovateľ zariadenia.
Spôsoby čistenia a dezinfekcie klimatizačných jednotiek
Čistenie klimatizácie, či jej dezinfekcia by sa malo začať vyčistením vnútornej jednotky. V rámci toho sa dôkladne prestrieka dezinfekčnou kvapalinou (trvá približne 15 minút, kým spraví svoju robotu). Následne zariadenie pustíme, aby kondenzovaná para z výmenníka zmyje kvapalinu aj do potrubia pre zavádzanie kondenzovanej vody. Odporúča sa aj umytie siete vnútorných prachových filtrov mydlom vo vlažnej vode. Vonkajšiu jednotku vyčistíme stlačeným vzduchom pri vysokom tlaku. Ten fúkame medzi lamely výmenníka v opačnom smere, ako je prúdenie vzduchu dopravovaného vonkajším ventilátorom. Čistenie prebehne úspešne, ak je výmenník tepla vonkajšej jednotky pre vzduch priechodný. Táto údržba sa odporúča aspoň raz až dvakrát ročne.
Ak však ide o extrémny smrad v byte z klimatizácie alebo jej veľké vnútorné znečistenie, obráťte sa na odborníkov na čistenie klimatizácie. Výrobcovia často uvádzajú aj v záručných podmienkach vykonanie údržby odborníkmi, aby neodbornou manipuláciou neprišlo k poškodeniu zariadenia prípadne aby ste si nespôsobili úraz.