Solárne panely pozná snáď každý z nás. Vieme, nielen to, ako vyzerajú, ale aj to, na čo sa používajú. Nie všetci však vedia, akým spôsobom vytvárajú energiu. Zaujíma vás oblasť fotovoltaiky alebo len chcete vedieť, na akom princípe solárne panely pracujú? Máme pre vás všetky odpovede.
Fotovoltaický vs solárny panel
V oblasti solárnej energie sa používajú viaceré pojmy, medzi ktoré sa radia aj fotovoltaické a solárne panely. Dokonca, mnohokrát sa spomínajú aj solárne, resp. slnečné kolektory. Medzi týmito označeniami sú určité rozdiely:
- Solárne panely – všeobecné označenie, do ktorého spadajú aj solárne kolektory a fotovoltaické panely.
- Solárne kolektory – ich hlavnou úlohou je premieňať slnečnú energiu na teplo. Využívajú sa preto spravidla na ohrev úžitkovej vody alebo vody v bazéne. Občas sa môžu použiť aj na vykurovanie nehnuteľnosti.
- Fotovoltaické panely – charakteristické sú tým, že slnečnú energiu premieňajú na elektrickú. V domácnostiach sa používajú na napojenie elektrospotrebičov alebo elektromobilu.
Spôsob fungovania solárneho panela
Solárny panel určený na tvorbu elektrickej energie sa skladá z niekoľkých článkov. Ich počet sa odvíja od modelu panelu, ktorý si zvolíte. Spravidla sa však stretnete s číslom od 60 do 120.
Výkon panela a množstvo energie, ktorú vyrobí, sa odvíja od viacerých faktorov:
- Typ panela – na trhu sú v súčasnosti tri druhy panelov, a to monokryštalické, polykryštalické a amorfné. Najefektívnejšie sú monokryštalické s účinnosťou od 20 do 23 %. Presným opakom sú amorfné, ktorých účinnosť dosahuje len 10 až 12 %.
- Množstvo dopadajúceho slnečného žiarenia – čím viac slnečných lúčov na panely dopadá, tým viac energie môžete získať. Počas pekného slnečného dňa je najlepším obdobím poludnie. Vtedy býva slnko najsilnejšie. Naopak, fotovoltaika vytvorí najmenej energie po západe slnka a v noci. V tomto čase využíva nazhromaždenú energiu, ktorú počas dňa uložila do solárnych batérií.
- Stav panelov – teda to, či nie sú znečistené alebo na nich nie je niečo napadané. Lístie, sneh alebo hrubší nános prachu môže znížiť výkon zariadenia hneď o niekoľko percent.
- Ďalšie faktory – výkon panelov ovplyvňuje aj uhol strechy, teplota prostredia či orientácia budovy.
Po tom, ako lúče dopadnú na panel, dochádza k viacerým procesom. V rámci nich začnú častice známe ako fotóny prenášať svoju energiu na elektróny v bunkách. Tie sa uvoľňujú a migrujú na negatívnu stranu.
Na niektorých miestach elektrónov sa vytvárajú prázdne oblasti pohybujúce sa v pozitívnom smere. Takýmto spôsobom vzniká napätie a následne aj elektrické pole.
Elektrická energia pre domácnosti
Solárny panel, dokáže vytvoriť len jednosmerný prúd, ktorý sa nedá použiť na napojenie spotrebičov alebo na iné úkony. Netreba sa však ničoho báť. Fotovoltaická elektráreň disponuje zariadením s názvom striedač, ktorý prúd v sekunde zmení na striedavý.
Súčasťou fotovoltaiky bývajú aj ďalšie zariadenia. Niektoré, ako striedač, sú povinné a nesmú jej chýbať, iné predstavujú len praktické dodatočné príslušenstvo. Do tejto kategórie patria napríklad merače spotreby alebo solárne batérie, ktoré ukladajú prebytočnú energiu. Tú môžete následne využiť počas noci alebo dní, keď nebude svietiť slnko.
Dajte solárnym panelom šancu aj vy
Solárne panely sú skvelým riešením do každej jednej domácnosti. Pomáhajú vám ušetriť, sú ekologické a potešia tichým chodom aj univerzálnym dizajnom. Dajte im šancu a uvidíte, že svoje rozhodnutie neoľutujete.